<

נהיגה בהשפעת סמים

האם ממצאי בדיקת מעבדה המצביעים על המצאות סמים בגופו של נהג די בהם לצורך ביסוס הרשעת נהג באשמת נהיגה תחת השפעת סמים?

בית המשפט השלום לתעבורה בעכו השיב על שאלה זו בשלילה!

נגד נאשם הוגש כתב אישום ממנו עלה בין היתר כי הוא נהג תחת השפעת סמים בשעה שהיה מעורב בתאונת דרכים. הנאשם הכחיש את המיוחס לו, אך הודה כי יומיים או שלושה טרם התאונה הוא צרך סמים. ממצאי בדיקת המעבדה הצביעו חד משמעית על המצאות סם מסוג חשיש או מריחואנה.

החוק מתייחס לנהיגה תחת השפעת סמים כאל נהיגה בשכרות, וכך, העבירה מוגדרת כנהיגה בשכרות שמקורה בסמים מסוכנים או סמים משכרים. אולם, בעוד שביחס לנהיגה בשכרות שמקורה באלכוהול קיימת חזקת שכרות בחוק, רף ריכוז אלכוהול מקסימאלי שמעבר לו האדם יחשב לשיכור, ללא תלות בהשפעה השכרות בפועל על הנהג הספציפי, ביחס לשכרות שמקורה בסמים המחוקק לא נקט באותה דרך. לכאורה, על פי לשון החוק, ניתן להבין כי די בעצם המצאות שרידי סם בגופו של הנהג בשעת הנהיגה בכדי להרשיעו בעבירה.


עניין זה הוא שעמד במוקד הדיון בבית המשפט בו נפסק כי לא די בכך שיוכח כי בגופו של הנהג קיימים שרידי סם בכדי להרשיעו בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים. אומנם, מדובר בפסיקת בית משפט לתעבורה, כך שהכרעתו אינה מחייבת בתי משפט אחרים.

אם כן, יש להראות כי הנהג הושפע בשעת הנהיגה מהסמים שנטל. ההשפעה צריך שתהיה בשעת הנהיגה, ובאופן שיראה כי קיים ליקוי באחד החושים החשובים לנהיגה. בית המשפט לתעבורה בעכו זיכה את הנהג מהאשמה המיוחסת לו.

לחוות דעת מקצועית ופגישת ייעוץ ללא תשלום, נא מלא/י פרטיך בתחתית העמוד!

ניתן להתקשר עכשיו לטל:  1700-70-10-15

צור קשר ואנו נשמח לעזור לך
טל.  התקשר/י עכשיו: 1700-70-10-15
 
 
* שדות חובה

על מנת שנוכל לבחון את הפנייה בצורה המיטבית אנא צרף כל חומר רלוונטי
כגון: דו"ח משטרה, זימון לדין, תוצאות ועדה רפואית ועוד