<

סיווג פסילת רישיון

פסיקה | סיווג פסילת רישיון נהיגה | תאונת דרכים עם נפגעת | רישיון נהיגה כמקור פרנסה
תד (ב"ש) 514-09 מדינת ישראל נ' אליעז , כב' השופט אלון אופיר

הנאשם הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות בניגוד ל תקנה 67 (א) לתקנות התעבורה יחד עם סעיף 62 (2) בפקודת התעבורה אשר גרמו לתאונת דרכים כתוצאה ממנה נחבלה הולכת רגל חבלה של ממש בדמות שבר בברך אשר גובסה . האירוע נשוא תיק זה התרחש בחודש מאי 2009 כאשר הולכת הרגל חצתה את הכביש במעבר חציה ואילו הנאשם טען כי הוא סונוור משמש וכתוצאה מכך לא הבחין ופגע בה. הנאשם הגיע היום לבית המשפט ולקח אחריות על מעשיו. יש לקחת נתון זה לזכותו. לנאשם רשיון נהיגה משנת 1989 והוא עובד לפרנסתו כנהג משאית מקצועי, על אף וותק נהיגתו הרב המדובר בתאונת דרכים ראשונה בה מעורב הנאשם ובמהלך כל שנות נהיגתו למעט אירוע אחד בשנת 1993 לא זומן הנאשם מעולם להליך בפני בית משפט שלום לתעבורה שכן הרשעותיו הסתכמו בעבירות קנס בלבד. במהלך השנתיים האחרונות לא ביצע הנאשם כל עבירת תנועה ומכך אני למד כי האירוע נשוא תיק זה אינו מאפיין את דרך נהיגתו בד"כ. על אף טיעוניו של ב"כ המדינה, איתם בד"כ אני מסכים כאשר המדובר בתאונות הכוללות חבלות של ממש, אני סבור כי יש ליצור הבחנה בין ענישתו של מי חי ומפרנס את משפחתו מקיומו של רשיון נהיגה בידיו ממי שרשיון הנהיגה משמש אותו לצורכי נוחות והקלה על שגרת היום. פסילתו של מי שרשיונו משמש מקור פרנסה לילדיו היא ענישה חמורה שבעתיים מפסילתו של מי שרשיונו משמש אותו לצרכי נוחות. הנאשם הסביר כי ללא רשיון נהיגה אין לו למעשה מקור פרנסה למשפחתו ואף הסביר כי הוא צריך לפרנס שלושה ילדים קטנים מנהיגתו. לו העבירה נשוא תיק זה היתה מבוצעת, אגב נהיגת משאית, ידי מבחינה משפטית היו כבולות שכן בתיק זה חובת פסילה על פי חוק ובהתאם לפסיקה הנוהגת לא ניתן או שאין זה מקובל לפי כלל אחידות הענישה לסווג פסילה לסוג רכב איתו בוצעה העבירה. אולם, במקרה זה בוצעה העבירה עם רכב פרטי ובכך נפתחה בפני בית המשפט דרך ראויה למצוא איזון לפיו מצד אחד ירצה הנאשם עונש התואם את חומרת המעשים שביצע אך מצד שני יתאפשר לו להמשיך ולפרנס את משפחתו. באופן זה תפגע נוחותו האישית של הנאשם אך לא יפגע או יגדע מקור פרנסת ילדיו . החלטתי בתיק זה אינה מהווה משום שינוי מגמה בענישה הראויה בתיקים מסוג זה. המדובר בהחלטה אינדיבידואלית אשר מותאמת לנסיבותיו האישיות של הנאשם ולמעט הסר ספק אין המדובר בתקדים שיש לו נפקות לתיקים אחרים מאותו הסוג לעניין הענישה. לפיכך, הנני דן את הנאשם לעונשים הבאים:
א. קנס בסך 1,000 ₪ או 3 ימי מאסר תמורתו.
ב. הנני פוסל את הנאשם מלקבל או מלהחזיק את רשיון הנהיגה לתקופה של 5 חודשים. פסילתו של הנאשם תסווג כך שלא תחול על רשיון נהיגה מדרגה C ודרגה C1. למען הסר ספק פסילתו של הנאשם תחול על כל דרגות רישיונות הנהיגה האחרים אותם אוחז הנאשם. הנאשם פסול מלנהוג אך פסילתו לא תימנה.
ג. הנני פוסל את הנאשם מלקבל או מהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 5 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים. זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

צור קשר ואנו נשמח לעזור לך
טל.  התקשר/י עכשיו: 1700-70-10-15
 
 
* שדות חובה

על מנת שנוכל לבחון את הפנייה בצורה המיטבית אנא צרף כל חומר רלוונטי
כגון: דו"ח משטרה, זימון לדין, תוצאות ועדה רפואית ועוד