<

רמזור אדום ותמרורים


חובת הציות לתמרורים
על הנהגים מוטלת חובה לציית לתמרורים המוצבים בדרך. אי- ציות לתמרורי הוריה, לסימנים על פני הדרך ולתמרורי הכוונה (רמזורים) מהווה עבירה. כך גם הוראתו של שוטר, אף אם היא מנוגדת להוראת התמרור, יש לציין להוראת השוטר שכן אי ציות להוראת שוטר מהווה עבירה חמורה ביותר הגורר הזמנה לדין.

 

ענישה בגין אי ציות לתמרורים
בעקבות אי ציות לתמרורים, הנהג/ת צפוי/ה לקבל קנס או זימון לבית המשפט, תלוי בחומרת העבירה. בנוסף, לעיתים ירשמו לחובת הנהג נקודות במשרד הרישוי [שיטת הניקוד במשרד הרישוי].

 

באילו מקרים יתכן זיכויו של הנהג?
גם אם על פניו נראה כי הנהג לא ציית לתמרור, במצבים מסוימים יעמדו לו הגנות אשר יובילו לזיכוי מהאישום. תקנה 22 לתקנות התעבורה קובעת כי תהיה זו הגנה טובה לנאשם אם יוכיח כי התמרור הוצב, סומן או נקבע שלא כדין. אף אם התמרור ברור וגלוי לעין, לא די בכך! על מנת שהתמרור יהיה מחייב צריכות להתקיים לגביו כל דרישות החוק, אופן אישורו של התמרור על ידי הרשות המתאימה ואת אופן הצבתו.רמזורים - חובת הציות
הוראת הרמזור, פרט לאור צהוב מהבהב, גוברת על הוראתו של כל תמרור אחר (אולם, כאמור, מעל כל אלה עומדת חובת הציות לשוטר)[תקנה 22(ב)]. אור צהוב מהבהב מחייב את הנהג להאט את רכבו עד כדי עצירה מוחלטת על מנת להעניק זכות קדימה להולכי רגל או לרכב אחר [תקנה 64(ה)].

ענישה בגין אי ציות לרמזור אדום
נהג העובר ברמזור אדום צפוי לקנס על סך 1,000 ₪ וכן ירשמו לחובתו 10 נקודות במשרד הרישוי. בגין אי מתן זכות קדימה כשברמזור אור צהוב מהבהב ירשמו 8 נקודות.

אכיפה באמצעות נוכחות משטרתית
כאשר שוטר מבחין בנהג הנוסע בניגוד לאור אדום, הדו"ח ירשם לנהג במקום האירוע. באילו מקרים יתכן זיכויו של הנהג? אף אם הנהג נכנס לצומת באור אדום, במצבים מסוימים הדו"ח ניתן לביטול. יש לבחון

1. אופן רישום הדו"ח.

2. סקיצה המצורפת.

3. שדה הראיה במקום בעת העבירה וכד'.

אכיפה באמצעות הצבת מצלמות
כשמדובר בעבירות רמזור, צורת האכיפה השכיחה ביותר היא תיעוד באמצעות מצלמות  אלקטרוניות המוצבות בדרך. סעיף 27א(א)(3) לפקודת התעבורה קובע כי צילום מהווה ראיה לכך שנהג הרכב המתועד נסע בניגוד להוראת "עמוד". באילו מקרים יתכן זיכויו של הנהג? במצבים מסוימים דו"ח המבוסס על צילום ניתן לביטול. כך לדוגמה:

1. אם הצילום נעשה שלא בדרך הקבועה בתקנות, כיול המכשיר ע"י מי שמוסמך לכך.

2. אם הצילום המוגש הינו העתק אמין.

לחוות דעת מקצועית ופגישת ייעוץ ללא תשלום, נא מלא/י פרטיך בתחתית העמוד!

התקשרו עכשיו לפגישת ייעוץ לטל: 1700-70-10-15

צור קשר ואנו נשמח לעזור לך
טל.  התקשר/י עכשיו: 1700-70-10-15
 
 
* שדות חובה

על מנת שנוכל לבחון את הפנייה בצורה המיטבית אנא צרף כל חומר רלוונטי
כגון: דו"ח משטרה, זימון לדין, תוצאות ועדה רפואית ועוד