מהי הענישה על נהיגה ללא רישיון?

  • עורך דין צורי סבן
    עורך דין צורי סבן
  • 13 נובמבר 2018

לפי החוק כיום בישראל, כל נהג מחויב ברישיון נהיגה בתוקף בכל זמן שהוא נוהג על הכביש. רישיון הנהיגה חייב להיות בסמוך אליו בזמן הנהיגה, והוא מהווה עבורו את ההוכחה שיש לו זכות תקפה לנהוג בכלי הרכב שבבעלותו. רישיון נהיגה ניתן להוציא מעל גיל 16 ו-9 חודש, והיא מותנית בבדיקות רפואיות, במבחן תאוריה ומבחן מעשי שאותם חייב לעבור הנהג הצעיר על מנת שיכול לקבל רישיון נהיגה ויחשב כשיר לנהוג.

על פי סעיף 10 בפקודת חוק התעבורה, נהיגה ללא רישיון בתוקף היא אסורה בהחלט והנהג שיעבור על חוק זה ייענש. העונש יהיה בהתאם לזמן שעבר מאז שפג התוקף הרישיון של אותו נהג. במידה והנהג נסע על הרכב ללא רישיון כלל, העונש יהיה הרבה יותר כבד. במאמר להלן נרחיב אודות העונשים הצפויים במצב של נהיגה ללא רישיון כלל או נהיגה עם רישיון שאינו בתוקף.

רישיון לא בתוקף

ישנם כלי רכב רבים שאינם דורשים רישיון נהיגה, כמו אופניים חשמליים, קורקינט, סקייטבורד וגלגליות (למרות שמגמת המחוקק הינה להחזיק ברישיון נהיגה על כלים אלה, נכון לשנת 2018) (להלן: הכלים החשמליים"), אך אלה עדיין יכולים להוות סכנה, שכן מדובר לא פעם ברכיבה על מכשיר ממונע כשמדובר באופניים חשמליים או קורקינט חשמלי, שיכולים להגיע למהירות שמעל 50 סמ"ק. גם החלקה על גלגליות, רכיבה על אופניים רגילים, באזורים מועדים לפורענות – הכביש ועל המדרכות, יכולים להוות סכנה. בכל מקרה, החוק היום אינו דורש רישיון למרות שקיים ניסיון בלתי פוסק לאכוף את כל נושא האופניים החשמליים בהצעות חוק שונות לאור מצבור תאונות הדרכים הרב שמעורבים בהן הולכי רגל, הכלים החשמליים ורכבים.

אך החוק מאוד ברור ונוקשה כאשר מדובר בנהיגה על כלי רכב שדורש רישיון נהיגה ומחמיר עם הנהגים. במידה וייתפס נהג על ידי שוטר תנועה כשהוא מחזיק ברישיון נהיגה שהתוקף שלו הסתיים עד חצי שנה אחור, לרוב יאלץ לשלם קנס כספי.

אך במקרה בו נהג נעצר על ידי שוטר ונמצא שהוא נוהג כשבידו רישיון ללא תוקף מעל חצי שנה, אז כבר יזומן לבית המשפט לתעבורה, כשהעונש הצפוי על עבירה זו ינוע בין פסילת רישיון נהיגה על ידי משרד הרישוי למספר חודשים או פסילת רישיון נהיגה על תנאי למשך כמה חודשים. כאמור וכל זה בהתאם לזמן הפקיעה של רישיון הנהיגה.

רישיון הנהיגה לא עליכם

אי הצגת הרישיון נהיגה בזמן בעת ששוטר עוצר אתכם תהייה כרוכה בקנס של 100 ₪, בלי נקודות רישוי. מסיבות כאלה ואחרות יש הנחייה במשטרה שאומרת לא לאכוף עבירה זו כל עוד ניתן לזהות את הנהג בדרך אלטרנטיבית, כמו הצגת תעודה מזהה אחרת לצורך בדיקת תוקף הרישיון במסוף המשטרתי. גם בהיעדר תעודה חלופית יהיה אפשר לזהות את הנהג באמצעים מגוונים כגון התמונה במסוף המשטרתי. אך רק כשאין ברירה, יעוכב הנהג במקום עד שהזהות שלו תאומת ויהיה ניתן לראות שאכן קיים רישיון בתוקף.

נהיגה בהיעדר רישיון כלל – בלתי מורשה לנהיגה

במידה ואדם נהג ללא רישיון כלל ומעולם לא הוציא רישיון ובכל זאת הרשה לעצמו לעלות על הרכב מצבו בכי רע ברגע שייתפס. נקדים ונאמר את מה שברור לכל, שפעולה זו מסכנת אותו ואת כל הסובבים אותו, במצב חלילה של תאונה, כשהוא לא מבוטח הסכנה היא ממשית, לכן במידה וייתפס על ידי שוטר כשאין ברשותו רישיון נהיגה העונש על כך הוא חמור.

בתי המשפט קבעו לא אחת שנהיגה כבלתי מורשה כמוה כפצצה מתקתקת, אין מקום לסליחה ואין מקום לרחמים למי שמבצע עבירה זו לראשונה בחייו. דווקא הגישה הסלחנית שהיתה עד כה למבצעי העבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה על ידי בלתי מורשים הביאה לתופעה הרווחת של נהיגה בידי בלתי מורשה פעם אחר פעם אחר פעם, לפיכך העונש ההולם לעבירת נהיגה על ידי בלתי מורשה, כבר בפעם הראשונה, הוא מאסר בפועל, לא בעבודות שירות, אלא בפועל ממש. התקופה תיגזר מהנסיבות ומה ההשלכות של אותן עבירות (ראו עניין גיטנס עפ"ת 25225-03-13 בימ"ש מחוזי מרכז ע"י כבוד השופטת נגה אוהד מתאריך 16.6.13)

הקלות במקרה של תפיסה ללא רישיון בתוקף

ישנם מקרים בהם באמת ובתמים אנשים ישכחו לחדש את הרישיון נהיגה שלהם מסיבות שונות. רצו ושכחו בגלל שגרת החיים העמוסה ועוד עניינים וסיבות. במידה והמקצוע שלהם מחייב נהיגה והם לא הופיעו למשפט וקיבלו פסילה של רישיון הנהיגה לכמה חודשים, יוכלו במצב זה לבקש לבטל את פסק הדין, או את גזר הדין ולקיים דיון בנוגע לעונש בלבד.

כדי לקבל הקלה בעונש יהיה נכון מיד לאחר העבירה לפנות ולהיעזר בעורך דין תעבורה. עורך דין שמכיר את התחום ויודע איך לנהל תיק מסוג זה. אם קיים חומר ממשי שמורה על בעיה כלשהי שגרמה לעיכוב חידוש הרישיון, ניתן יהיה להגיש מסמכים בצירוף תצהיר ערוך כדין והסבר מפורט אודות המצב שעיכב אתכם או הסיח את דעתכם מחידוש הרישיון.

עורך דין לתעבורה ידע איך להציג את המקרה שלכם בצורה הטובה ביותר עבורכם כשהוא מכיר את כל החוקים וכללי התעבורה ויודע לטוות את הדרך הטובה ביותר כדי שתוכלו לחזור לנהוג על הכביש ולהימנע מפסילה לאורך זמן.
מצבים בהם תוכלו לקבל הקלה במידה ונתפסתם ללא רישיון נהיגה בתוקף יכולים לבוא לידי ביטוי במצב כלכלי רעוע, הגבלות הוצאה לפועל על רישיון הנהיגה, או חלילה מחלה שתקפה אתכם או את אחד מבני המשפחה, משבר משפחתי שגרם לכם לזנוח את המחויב עליכם ועוד.

עורך דין תעבורה צורי סבן

עו"ד צורי סבן, עו”ד לענייני תעבורה, עם תואר ראשון במשפטים ובקרימינולוגיה וגם מגשר מוסמך ע”י לשכת עורכי הדין. לעו”ד סבן ותק רב ונסיון בייצוג מאות לקוחות בכל הארץ מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועבירות תעבורה.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

    דילוג לתוכן