אי ציות לשוטר

  • עורך דין צורי סבן
    עורך דין צורי סבן

שוטר במדינת ישראל הינו עובד ציבור וסוכן אכיפה שאמון על ביטחון הציבור ובתוך כך, מוסמך להנחות את הציבור בדרכי פעולה והתגוננות בעת הצורך. לאור תפקידם של השוטרים כאוכפי חוק, חלה חובת ציות במיוחד כאשר מדובר בהכוונת התנועה. מהסיבה הזו, חשוב לדעת שאי ציות לשוטר מהווה עבירה פלילית שדינה הזמנה למשפט והוספת 6 נקודות לרישומו התעבורתי של הנהג. לכן, אם הואשמתם באי ציות לשוטר, אלו הדברים שכדאי לדעת

אי ציות לשוטר - מה אומר החוק?

לפי תקנה 23(א) – לתקנות התעבורה תשע"א-2010, "ציות לשוטר" מוגדר כך:
(1א) להוראות שנותן עובד במדים של רשות תימרור מקומית או מטעמה, שהוסמך לכך בידי מפקד מחוז או ראש אגף התנועה במשטרת ישראל לאחר שקיבל הכשרה מתאימה, לצורך הכוונת התנועה במקום שבו מבצעת רשות התימרור המקומית עבודת סלילה או אחזקה של כביש המצוי בתחומה;

תק' (מס' 4) תשל"ב-1972 תק' (מס' 2) תשמ"ג-1983 תק' (מס' 4) תשנ"ה-1995 תק' תשנ"ח-1997 תק' (מס' 5) תשסא-2001 תק' (מס' 8) תשס"ז-2007 תק' (מס' 9) תשע"ד-2014
(2) לאותות הניתנים על ידי שוטר במדים או על ידי שוטר צבאי במדים, או על ידי פקח עירוני, או על ידי עובד חברת נתיבי ישראל בע"מ או על ידי עובד נת"א במדים.
(ב) הציות כאמור חובה הוא אף אם ההוראה או האות הם בניגוד לתקנות או בניגוד לתמרורים או להוראות כלליות אחרות בעניין סדרי תנועה שניתנו על ידי כל רשות מוסמכת לכך."

ובשפה פשוטה, תקנות התעבורה מגדירות "ציות לשוטר" כציות לכל אדם לובש מדים שהוכשר והוסמך להכוונת התנועה במקרים של ביצוע עבודות תשתית, מפגע דרך וכן כל אירוע שמשבש את סדרי התנועה הרגילים.

מה העונש בגין אי ציות לשוטר?

אי ציות לשוטר נחשבת לעבירת תנועה שבגינה עשוי מבצע העבירה לקבל שש נקודות ואף הזמנה לבית המשפט לתעבורה, אולם חשוב לדעת שכל מקרה נבחן לגופו. כך לדוגמה, ישנם מקרים בהם עשוי בית המשפט להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנהג או בסביבת ביצוע העבירה. מנגד, נהגים בעלי עבר תעבורתי עשיר, עשויים למצוא את עצמם בפני עונשים כבדים מעונשי הבסיס. דעו כי במידה ובעברכם התעבורתי, עבירות תנועה חמורות דוגמת: נהיגה בשכרות, נהיגה בזמן פסילה, נהיגה במהירות מופרזת או אחרות, סיכוי סביר שבית המשפט יחמיר עם עונשכם.

הסנקציות העונשיות הנפוצות ביותר בגין אי ציות לשוטר, יהיו לרוב קנס כספי, ובמקרים חמורים בהם אי הציות נעשה בזדון והביא לסיכון נהגים נוספים, עשוי הנהג לעמוד בפני פסילת רישיון או עונש מאסר.

כיצד ניתן להתמודד עם עבירת אי ציות לשוטר?

עבירה זו, בדומה לעבירות תנועה אחרות, מתגבשת רק לאחר התקיימותם של תנאים מסוימים, ביניהם הזדהות הדמות הסמכותית כשוטר וכן מתן קיומה של הנחייה ברורה בנוגע לתנאי הדרך.
לצד אלו, ישנם עוד מספר דרכים שבהן ניתן לתקוף אישום בעבירת אי ציות לשוטר:

  • מתן הוראה שרירותית בדבר שינוי סדרי התנועה ללא סיבה מוצדקת
  • הסתברות גבוה להתקיימות תאונת דרכים בעקבות היענות להוראת השוטר
  • מקרים בהם לא היה ניתן לעצור היכן שעצר השוטר ונתן את ההוראה
  • במידה וישנה ראיה המצדיקה או מחזקת את הטענה שההוראה שנתן השוטר לא הייתה ברורה דיו

האם שוטר חייב להיות על מדים?

התשובה היא לא. במידה והשוטר הזדהה עם תעודה רלוונטית, עליכם לפעול בהתאם להוראותיו כאילו היה שוטר על מדים, וזאת ע"פ תקנה 23 לתעבורה –

תק' (מס' 4) תשס"ג-2003
(1) להוראות שנותן שוטר במדים, שוטר שהזדהה בתעודת מינוי, או אדם הנמנה עם הג"א כשהוא בתפקיד רשמי בפועל מטעם משטרת ישראל ובמדים, או שיש עליו סימן זיהוי חיצוני בולט אחר שאושר, או שוטר צבאי במדים או פקח עירוני במדים שהוא עובד רשות מקומית שהוסמך בידי מפקד מחוז או ראש אגף התנועה במשטרת ישראל לאחר שקיבל הכשרה מתאימה (בתקנה זו – פקח עירוני);

מה היא הוראה ברורה?

תקנה 24 לתקנות התעבורה מפרטות את אופן הפעולה שנדרשת משוטר בסימון אותות להכוונת התנועה, ביניהם – "עמוד" ועצור". להלן לשון התקנה:

"24. (א) (1) האות "התקדם" יינתן בהושטת זרוע או שתיהן במקביל לכיוון התנועה כשכף היד פתוחה, או על ידי אור לבן בזמן תאורה;

(2) האות "עמוד" יינתן בהרמת היד כשכף היד פתוחה לכיוון התנועה, או על ידי סימון באור אדום בזמן תאורה; האות "עמוד" יכול להינתן גם בהרמת היד או הידיים אפקית לצדדים כשכף היד פתוחה לכיוון התנועה; על הנוהגים ברכב, הבאים מהכיוון שאליו מופנית היד או מהכיוון שאליו מופנה גבו של השוטר או של הפקח העירוני, לעצור את רכבם.

(ב) האות שיינתן על ידי שוטר או על ידי פקח עירוני, יחייב גם אם ניתן בצורה לא מדויקת, ובלבד שלא היה ספק סביר לגבי משמעות האות".

שימו לב שסעיף 24(ב) לתקנות, קובע כי גם במקרים בהם ניתנה האות באופן שאינו מדויק, עדיין חלה חובה על עוברי הדרך לציית לו. אמנם זה נשמע מבלבל, אך דעו שלהגנתכם עומד חלקו השני של הסעיף בו נאמר כי ככל שהתעורר ספק סביר במשמעותו של האות ולא ניתן להבינו הוא אינו יחייב את עוברי הדרך ומכאן שביכולתכם להעלות זאת כטענת הגנה.

הואשמתם בעבירת אי ציות לשוטר, מתי תזדקקו לעורך דין?

גם אם מדובר בקנס אי ציות לשוטר, במיוחד אם נלוות אליו נקודות תעבורה, לא בכל מפגש עם שוטרי תנועה תזדקקו לייעוץ משפטי, אולם ישנם מקרים בהם מומלץ ואף רצוי להסתייע בשירותיו של עורך דין לתעבורה. אנחנו כמובן מדברים על מקרים בהם זומנתם לבית המשפט. ביכולתו של עורך הדין לסייע בגיבוש האסטרטגיה המשפטית ולחשוף את הכשלים בהתנהלות המשטרה.
במידה ונמצאתם אשמים, עורך דין מקצועי ומיומן המכיר את התנהלות בתי המשפט לתעבורה, יכול לסייע לכם בניסוח טיעונים שעשויים לבטל את עונשכם או לכל הפחות להפחיתו.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

    דילוג לתוכן