Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 265 ביקורות
×
js_loader

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער

 • עורך דין צורי סבן
  עורך דין צורי סבן

נהיגה בשכרות היא אחת הסיבות המרכזיות לתאונות דרכים קשות ואף קטלניות. התופעה חמורה שבעתיים כאשר מדובר בבני נוער, חסרי ניסיון בנהיגה ורגישים יותר להשפעות האלכוהול. אלכוהול הוא סם בעל השפעה מהירה במיוחד על הגוף. השפעתו על מערכת העצבים גורמת לפגיעה ביכולת התגובה, קואורדינציה ושיקול הדעת של הנהג. כתוצאה מכך, נהג תחת השפעת אלכוהול נוטה לקבל החלטות פזיזות ולסכן את עצמו ואת הסובבים אותו. למרות הסכנות הכרוכות בנהיגה בשכרות בקרב בני נוער, לחץ חברתי, חוסר מודעות לסיכונים וחיפוש ריגושים גורמים לתופעה להמשיך ולהתרחש בהיקפים מדאיגים.

מה אומר החוק בישראל על נהיגה בשכרות בקרב בני נוער?

החוק בישראל קובע כי נהיגה בשכרות הינה עבירה חמורה, וזאת ללא קשר לגיל הנהג. עם זאת, החוק מחמיר עוד יותר עם נהגים צעירים, ביניהם בני נוער, מתוך הבנה לחוסר ניסיונם ולרגישותם המוגברת להשפעות האלכוהול. החוק בישראל קובע איסור מוחלט על נהיגה תחת השפעת אלכוהול עבור נהגים צעירים. האיסור כולל נהיגה תחת השפעת כל כמות של אלכוהול, אפילו כמות קטנה. נהג צעיר (עד גיל 24) או נהג חדש (בשנתיים הראשונות לאחר קבלת רישיון) ייחשב שיכור אם רמת האלכוהול בדמו עולה על 10 מ"ג אלכוהול ל-100 מ"ל דם, או 50 מק"ג אלכוהול בליטר אוויר נשוף.

מהי הענישה בגין עבירה זו?

סעיף 39א לפקודת התעבורה קובע עונש מינימום של שלילת רישיון נהיגה לשנתיים עבור נהגים שנתפסו נוהגים בשכרות. העונש עשוי להחמיר לארבע שנות פסילה אם הנהג הורשע בעבירת נהיגה בשכרות בשנה האחרונה.בית המשפט רשאי להקל בעונש במקרים חריגים, כמו כמות אלכוהול נמוכה יחסית או תלות ברישיון הנהיגה לפרנסה.
במקרים חמורים, כמו נהיגה בשכרות שגרמה לפגיעות גופניות או נזק לרכוש, יטה בית המשפט להחמיר בעונש ולהאריך את תקופת הפסילה. בנוסף לפסילה בפועל, בית המשפט יכול להטיל עונשים נוספים ובהם פסילה על תנאי, קנס כספי, התחייבות להימנע מעבירה, מאסר על תנאי ומאסר בפועל.

חומרת העונש תלויה בנסיבות המקרה, כגון רמת האלכוהול בדם, עבר פלילי של עבירות תעבורה ותוצאות העבירה (פגיעות גופניות, נזק לרכוש).

השפעת האלכוהול על בני נוער

אלכוהול משפיע על בני נוער בצורה שונה מאשר על מבוגרים. הסיבה לכך היא שמוחם של בני נוער עדיין מתפתח, והאלכוהול יכול להפריע להתפתחות זו. אלכוהול עלול לפגוע בזיכרון, בלמידה, בריכוז ובקואורדינציה. אלכוהול עלול להוביל להתנהגות סיכונית, כמו נסיעה בשכרות, מין לא מוגן, אלימות ופציעות. אלכוהול עלול להגביר תוקפנות ואלימות, הן כלפי עצמם והן כלפי אחרים. תחת השפעת אלכוהול, בני נוער נוטים יותר להיות מעורבים בתאונות ופציעות, כתוצאה מירידה בשיקול הדעת ובקואורדינציה. בנוסף להשפעות הפיזיות והנפשיות, נהיגה בשכרות בקרב בני נוער עלולה להוביל גם לבעיות חברתיות, משפחתיות ואקדמיות. בני נוער נוטים יותר להתמכר לאלכוהול מאשר מבוגרים.

מהן הסיבות לנהיגה בשכרות בקרב בני נוער?

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער היא תופעה מדאיגה, בעיקר בשל חוסר הניסיון בנהיגה ורגישות יותר להשפעות האלכוהול. הסיבות הנפוצות לנהיגה בשכרות בקרב בני נוער הן:

 • לחץ חברתי – בני נוער רבים נוהגים בשכרות בשל לחץ חברתי מצד חבריהם, מתוך רצון להשתלב חברתית ולהרגיש "מקובלים".
 • חוסר מודעות לסיכונים – בני נוער רבים אינם מודעים במלואם לסיכונים הכרוכים בנהיגה בשכרות, הן מבחינה פיזית והן מבחינה משפטית.
 • חיפוש ריגושים – בני נוער נוטים לחפש ריגושים וחוויות חדשות, ונהיגה בשכרות נתפסת לעיתים כדרך להשיג זאת.
 • רצון להרגיש "בוגרים" – בני נוער עשויים לנהוג בשכרות מתוך רצון להרגיש "בוגרים" ועצמאיים.
 • חוסר בשלות רגשית – בני נוער רבים מתקשים להתמודד עם רגשות קשים, ונהיגה בשכרות עשויה להוות עבורם דרך להתמודדות לא בריאה.
 • בעיות בבית – בני נוער שחווים קשיים בבית, כמו אלימות או גירושין, עשויים לנטות יותר לנהוג בשכרות.
 • הפרעות נפשיות – בני נוער הסובלים מהפרעות נפשיות, כמו דיכאון או חרדה, עשויים לנטות יותר לנהוג בשכרות.

שכרות ותאונות דרכים אצל בני נוער - מה הקשר?

הקשר בין שכרות ותאונות דרכים אצל בני נוער חזק ומסוכן. שתיית אלכוהול משפיעה לרעה על יכולת הנהיגה, גם אצל אנשים מנוסים. אצל חסרי ניסיון בשתייה, הסיכון גבוה עוד יותר מכיוון שהם אינם יודעים כיצד גופם מגיב לאלכוהול, הם נוטים יותר לשתות בכמויות גדולות ובזמן קצר והם פחות מודעים לסיכונים הכרוכים בנהיגה בשכרות. כתוצאה מכך, חסרי ניסיון בשתייה נוטים יותר להיות מעורבים בתאונות דרכים קטלניות. בנוסף על כך בני נוער הם חסרי ניסיון בנהיגה. נהיגה היא מיומנות מורכבת הדורשת ניסיון רב. הניסיון האמיתי נרכש עם הזמן, תוך כדי צבירת קילומטראז' והתמודדות עם מצבים שונים בכביש. נהגים חסרי ניסיון נוטים יותר להיות מעורבים בתאונות דרכים, מכיוון שהם אינם מנוסים בהתמודדות עם מצבי חירום, אינם מודעים לכל הסיכונים והם נוטים יותר להתנהגות סיכונית – הם עשויים לנהוג במהירות מופרזת, לעקוף בצורה מסוכנת או לא לשים לב לתמרורים.

למה מומלץ להסתייע בעו"ד?

עורך דין תעבורה יגן על זכויותיכם ויפעל לטובתכם לאורך כל התהליך המשפטי. הוא ידאג שהאינטרסים שלכם יישמרו ושהזכויות המגיעות לכם לא ייפגעו. עורך דין ייצג אתכם בצורה מקצועית ויעילה בבית המשפט או מול רשויות החוק. הוא יודע את החוקים הרלוונטיים לתיק שלכם ואת הפסיקה הנוגעת לעניין. הוא יוכל להשתמש בידע זה כדי לבנות את האסטרטגיה המשפטית הטובה ביותר עבורכם, לטעון את טענותיכם בצורה משכנעת ולהציג את הראיות בצורה נכונה. הידיעה שעורך דין מנוסה מטפל בתיק שלכם יכולה להעניק לכם שקט נפשי במיוחד במקרה של עבירות תנועה חמורות כגון נהיגה בשכרות בקרב בני נוער.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  Google ג גוגל
  4.9
  מבוסס על 265 ביקורות
  ×
  js_loader
  דילוג לתוכן