נהיגה בשכרות

 • עורך דין צורי סבן
  עורך דין צורי סבן

נהגים השותים אלכוהול אמורים להיות אחראים ולאפשר לנהג אחר שלא שתה, לנהוג ברכב. אך בפועל, נהגים רבים "עולים על הכביש" כשרמת האלכוהול בדמם גבוה מהמותר ומסכנת חיים. הגדרת נהגים שיכורים היא בשלושה מצבים, אם בגופו של הנהג קיימים שאריות של סמים, אם ריכוז האלכוהול בגוף הוא מעל המותר ואם הנהג שתה בעת הנהיגה.

עבירת נהיגה בשכרות

חוק נהיגה בשכרות

העונשים הקבועים בחוק הם עונשים חמורים הכוללים קנסות, שלילת רישיון, עבודות שירות, מאסר על תנאי ומאסר בפועל. על פי חוק נהיגה בשכרות, אם אדם נתפס בחשד כי ביצע נהיגה בשכרות, על השוטרים לבדוק מהי רמת האלכוהול בגופו. הערכים הקובעים הם:

 

בדיקת דם – בודקים את ריכוז האלכוהול ובמידה ונמצא שיחס האלכוהול בדם הינו לפחות 50 מ"ג על כל 100 מיליליטר של דם אזי דינו של הנבדק שנהג בשכרות.

בדיקת ינשוף – במידה ונמצא מעל 240 מק"ג אלכוהול באוויר שהצטבר במכשיר לאחר הנשיפה, זהו מקרה של נהיגה בשכרות.

בחוק חל איסור על נהג ששתה לשוכרה לנהוג ברכב כיוון שהוא מהווה סכנה לעצמו, לשאר הנוסעים ברכב ולכל הנוסעים ברכבים הנוספים בכביש. שוטר התופס נהג בחשד לשכרות, מבצע כמה פעולות מידיות כדי שהנהג לא ימשיך לסכן את הסובבים אותו.

> למידע בנושא סירוב לבדיקת ינשוף לחצו

על פי חוק ישנם 4 מצבים בהם אדם יחשב לשיכור

 1. אדם אשר נמצא בגופו סם מסוכן
 2. אדם ששתה משכר אלכוהולי משכר בעת נהיגה או כאשר הינו ממונה על רכב
 3. אדם שנמצא בגופו ריכוז אלכוהול גבוה, לצורך המחשה בבדיקת ינשוף ערך הגבוה מ 290 מיקרוגרם.
 4. אדם אשר נתון תחת השפעת סם או משקה משכר ונמצא ריכוז סם/משקה משכר כפי שקבע החוק.

מה העונש הצפוי כתוצאה מנהיגה בשכרות

על פי פקודת התעבורה סעיף 39(א) החוק קובע כי נאשם שהורשע בנהיגה בשכרות: נהג הנתפס בשכרות כשזו לא הפעם הראשונה שלו, אלא פעם שנייה, שלישית ולמעלה מכך, צפוי לקבל עונש על אי ציות לפקודת התעבורה. העונשים הם מאסר בפועל. פסילת רישיון לתקופה מינימלית בת שנתיים, פסילה על תנאי או מאסר על תנאי. אם על פי הבדיקות כמות האלכוהול בגופו היא פי 2.5 הנאמר בחוק, שנות פסילת הרישיון עולות לשלוש שנים, מאסר על תנאי, קנס כספי, מאסר בפועל ובפסילה על תנאי.

 

במקרה של נהג חדש, נהג שגילו צעיר מ 24, נהגים ברכבים ציבוריים ונהגים על רכבים מסחריים שמשקלם עולה על 3.5 טון חלה עליהם אכיפה מחמירה יותר. במקרים אלה כתב אישום יוגש נגד נהגים אלה גם כאשר ריכוז האלכוהול החל מ 50 מ"ק בליטר אוויר בבדיקת ינשוף או 10 מ"ג ל 100 מליליטר דם.

 

נהג שנתפס נוהג בשכרות בפעם השנייה

נהג שלא למד לקח ונהג פעם נוספת כשהוא שיכור ונתפס על כך, יקבל עונשים חמורים הרבה יותר הכוללים מאסר בפועל לתקופות ארוכות יותר, פסילת רישיון לתקופה לתקופה של עד ארבע שנים, פסילה על תנאי או מאסר על תנאי.

תפקידו של עורך נהיגה בשכרות

בדיקת ינשוף המתבצעת על ידי השוטרים. בדיקת הינשוף אינה תמיד מדויקת וקורים מקרים שבהם עורך דין נהיגה בשכרות מוכיח בבית המשפט כי הבדיקה אינה קבילה ולכן אין הוכחה כי הנהג אכן היה במצב של שכרות. עורך דין לענייני תעבורה יכול לאתר כשלים בהליך בדיקת השכרות ובמקרים מסוימים יכול להפחית את מידת הענישה הצפויה. ישנם כמה נושאים שעורך דין נהיגה בשכרות בודק לעומקם כדי לבדוק את אמינותה של בדיקת הינשוף:

 • מועדי הכיול של המכשיר הספציפי בכל יום לאורך ששת החודשים האחרונים.
 • אם התנהלותם של השוטרים בוצעה על פי הנהלים במקרים מסוג זה.
 • אם אכן הוחלפה בבדיקה השנייה פיית הנשיפה כדי שהתוצאה תהיה מדויקת.
 • אם הייתה הפסקה של 15 דקות בין הבדיקה הראשונה לשנייה ואם בפרק זמן זה הנהג לא הקיא, לא עישן, לא אכל ולא שתה כמתחייב בנהלים.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מתי הוא מעורב?

אדם שנתפס נוהג בשכרות, יזומן לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים באחד משני המקרים: הוא הורשע בעבירת נהיגה בשכרות, או שנפסל רישיונו בגין נהיגה בשכרות לתקופה העולה על 12 חודשים. נהגים חדשים יזומנו לבדיקות במרב"ד בכל מקרה של פסילת רישיון לתקופה של מעל 3 חודשים. בזימון למרב"ד, הנהג עובר מספר בדיקות פיזיולוגית ונפשיות, כשבמקרים מסוימים נשלל הרישיון לתקופה ממושכת בעקבות "אי התאמה אישיותית" לנהיגה. כלומר, המרב"ד זיהה כי הנהג הינו מסוכן לנהיגה. במקרה של נהג אשר נתפס נוהג בשכרות, מעורבות מוקדמת של עו"ד תעבורתי הינה קריטית – הן בשל האפשרות למנוע מלכתחילה זימון למרב"ד והן בליווי וייעוץ תוך כדי תהליך הבדיקות.

מתי הסדר טיעון הוא אופציה טובה

בתיקים רבים בסעיפי האישום שהוגשו על ידי התביעה קיימת דרישה להאשים את הנהיגה בשכרות בסעיפי עבירה חמורות לפקודת התעבורה שהעונש בגינם הוא כבד. בכתב האישום מבקשת התביעה להאשים את החשוד בנהיגה בשכרות, עקב סעיפי אישום חמורים על פי פקודת התעבורה שהעונשים בגינה הם כבדים. אם עורך דין המטפל בנהיגה בשכרות מצליח להגיע להסדר טיעון שעל פיו הנהג יואשם בנהיגה תחת השפעת אלכוהול במקום נהיגה בשכרות הרי שמדובר בסעיפים מקלים שגם העונש בגינם הוא מופחת כך שזהו שינוי מהותי וחשוב ביותר. במקרה כזה הסדר טיעון הוא אופציה טובה שתמתיק את עונשו של הנהג.

פסילת רישיון לנהג הנתפס בשכרות

נהג שעל פי הבדיקות השונות מוכח כי אכן הוא נהג בשכרות, מקבל עונש של פסילת רישיון הנהיגה לפרק זמן של כמה חודשים או שנים. בתום תקופה זו, עליו לגשת שוב למבחן תאורטי ולמבחן מעשי בנהיגה ורק אם עבר את שניהם הוא יקבל שוב רישיון נהיגה בר תוקף.

זכויות של נהג שנתפס בשכרות

גם לנהג שנתפס בשכרות קיימות זכויות אף על פי שלכאורה עבר על החוק: שיחת טלפון אחד למי שיחליט, קרוב משפחה או עורך דין. סירוב לביצוע בדיקות דם ללא צו בית משפט וגם עם קבלת הצו אפשר לערער על כך. ייעוץ משפטי של עורך דין נהיגה בשכרות. ביטול מלא או חלקי של פסילת רישיון הנהיגה לאור הצורך לנהוג לצרכי פרנסה על רכב רגיל/ משאית/טרקטור וכו'.

סיכויי ההצלחה במשפט של נהג המואשם בנהיגה בשכרות

כל תיק משפטי הוא מקרה שונה והשפיטה היא לגופו של עניין. אם יש לנהג נקודות זכות כמו גיליון תעבורתי ללא עבירות, פעם ראשונה שנתפס בנהיגה בשכרות וראיות מוצקות נוספות, קיים סיכוי סביר שהשופט יתחשב בכך ועונשו יהיה מופחת. עורך דין צורי סבן זכה להצלחות רבות במשפטי תעבורה. נהגים רבים זכו לתקופות פסילה קצרות במיוחד של חודשים בודדים, למרות העבירות שיוחסו להן.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דילוג לתוכן