Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 265 ביקורות
×
js_loader

נהיגה בשכרות

 • עורך דין צורי סבן
  עורך דין צורי סבן

נהגים השותים אלכוהול אמורים להיות אחראים ולאפשר לנהג אחר שלא שתה לנהוג ברכב. בפועל, נהגים רבים "עולים על הכביש" כאשר רמת האלכוהול בדמם גבוהה מהמותר ומסכנת חיים. הגדרת נהגים שיכורים היא בשלושה מצבים: אם בגופו של הנהג קיימים שאריות של סמים, אם ריכוז האלכוהול בגוף הוא מעל המותר ואם הנהג שתה בעת הנהיגה.

על פי חוק ישנם 4 מצבים בהם אדם יחשב לשיכור

 1. אדם אשר נמצא בגופו סם מסוכן
 2. אדם ששתה משכר אלכוהולי משכר בעת נהיגה או כאשר הינו ממונה על רכב
 3. אדם שנמצא בגופו ריכוז אלכוהול גבוה, לצורך המחשה בבדיקת ינשוף ערך הגבוה מ 290 מיקרוגרם.
 4. אדם אשר נתון תחת השפעת סם או משקה משכר ונמצא ריכוז סם / משקה משכר כפי שקבע החוק.

עבירת נהיגה בשכרות - החל מהעיכוב ועד לזימון לבית המשפט לתעבורה

חוק נהיגה בשכרות

כאשר נהג מתבקש לעצור לצורך בדיקת שכרות, יבקשו ממנו השוטרים לבצע בדיקות במידה וישנה אינדיקציה לחשד לנהיגה בשכרות או תחת השפעת אלכוהול. לכן, ייבחן הנהג ע"י מספר מאפיינים לבחינת התנהגותו, ולבסוף יידרש לעבור בדיקת ינשוף.

העונשים הקבועים בחוק הם עונשים חמורים הכוללים קנסות, שלילת רישיון, עבודות שירות, מאסר על תנאי ומאסר בפועל. על פי חוק נהיגה בשכרות, אם אדם נתפס בחשד כי ביצע נהיגה בשכרות, על השוטרים לבדוק מהי רמת האלכוהול בגופו. הערכים הקובעים הם:

בדיקת מאפיינים / מבחן ביצוע

מדובר בבדיקה שאינה מוסדרת בחקיקה, הנערכת לפני בדיקת הינשוף כאשר קיים חדש סביר שהנהג נהג בשכרות. כך נבדק הנהג ע"י השוטר לגבי חוסר התפקוד של הנהג בשטח, כאשר השוטר בודק את הפעולות הבאות: עמידה, הבאת אצבע לאף, הליכה בקו ישר, ריח מהפה ועוד. יחד עם זאת, מאחר ולא מדובר בבדיקה החקוקה בחוק או בדיקה מדעית, הרי שעו"ד יכול לערער על אמינותה וממצאיה לאחר בדיקה קפדנית של דוח המאפיינים.

בדיקת דם

בודקים את ריכוז האלכוהול ובמידה ונמצא שיחס האלכוהול בדם הינו לפחות 50 מ"ג על כל 100 מיליליטר של דם, ואם הבדיקה עונה על הקריטריון הנ"ל אזי דינו של הנבדק שנהג בשכרות.

בדיקת ינשוף

במידה ונמצא מעל 240 מק"ג אלכוהול באוויר שהצטבר במכשיר לאחר הנשיפה, זהו מקרה של נהיגה בשכרות.

בחוק חל איסור על נהג ששתה לשוכרה לנהוג ברכב כיוון שהוא מהווה סכנה לעצמו, לשאר הנוסעים ברכב ולכל הנוסעים ברכבים הנוספים בכביש. שוטר התופס נהג בחשד לשכרות, מבצע כמה פעולות מידיות כדי שהנהג לא ימשיך לסכן את הסובבים אותו.

 • כיול מכשיר הינשוף – על השוטר להמתין לפחות 15 דקות בטרם יבצע את בדיקת הינשוף לנהג, מרגע העצירה. במידה והתגלה כי המכשיר לא עבר כיול ועברו 24 שעות, הרי שניתן לפסול את תוצאות הבדיקה והמדידה, ואף לבקש זיכוי או מחיקת האישום.
 • סירוב להיבדק בינשוף – במידה ונעצרתם לבדיקת ינשוף בחשד לנהיגה בשכרות, יש לכם את הזכות לסרב לבדיקה זו. יחד עם זאת, משמעות הסירוב לבדיקת ינשוף משמעה כדין נהיגה בשכרות, גם אם הנהג לא צרך אלכוהול כלל.

מה ההבדל בין נהיגה בשכרות לבין תחת השפעת אלכוהול?

נהיגת בשכרות חמורה יותר מאשר נהיגה תחת השפעת אלכוהול, לכן הענישה חמורה יותר. יחד עם זאת, עשויים להשתנות כתבי האישום בהתאם. הענישה בגין נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים בהתאם לחוק הינה שלושה חודשי פסילת רישיון הנהיגה במינימום, ואילו הענישה של נהיגה בשכרות עומדת במינימום על פסילת רישיון של שנתיים בפועל, קנס כספי, זימון לבדיקה במרב"ד ועוד. נתפסתם תחת נהיגה בשכרות בפעם השנייה? הענישה תהיה חמורה יותר, החוק מחמיר והנכם עומדים בפני מינימום שלילת רישיון נהיגה של 4 שנים ומאסר בפועל.

מהי הענישה הצפויה בגין נהיגה בשכרות?

על פי פקודת התעבורה סעיף 39(א) החוק קובע כי נאשם שהורשע בנהיגה בשכרות: נהג הנתפס בשכרות כשזו לא הפעם הראשונה שלו, אלא פעם שנייה, שלישית ולמעלה מכך, צפוי לקבל עונש על אי ציות לפקודת התעבורה. העונשים הם מאסר בפועל, פסילת רישיון לתקופה מינימלית בת שנתיים, פסילה על תנאי או מאסר על תנאי. אם על פי הבדיקות כמות האלכוהול בגופו היא פי 2.5 הנאמר בחוק, שנות פסילת הרישיון עולות לשלוש שנים, מאסר על תנאי, קנס כספי, מאסר בפועל ובפסילה על תנאי.

לפרטים נוספים בנושא כתב אישום בגין נהיגה בשכרות

 

במקרה של נהיגה בשכרות ע"י נהג חדש, נהג שגילו צעיר מ-24, נהגים ברכבים ציבוריים ונהגים על רכבים מסחריים שמשקלם עולה על 3.5 טון חלה עליהם אכיפה מחמירה יותר. במקרים אלה כתב אישום יוגש נגד נהגים אלה גם כאשר ריכוז האלכוהול החל מ-50 מ"ק בליטר אוויר בבדיקת ינשוף או 10 מ"ג ל-100 מליליטר דם.

 

פסילה מנהלית בעבירת נהיגה בשכרות

ביצעתם בדיקת ינשוף? התוצאה מצביעה על כמות אלכוהול גבוהה מהקבוע בפקודת התעבורה? אזי, לאחר שיתקבלו תוצאות בדיקה זו, אתם צפויים להיות מוזמנים לשימוע בפני קצין משטרה מוסמך אשר בסמכותו לפסול במיידית את רישיון הנהיגה שלכם למשך 30 ימים.

שימוע אצל קצין תנועה

על דרגת הקצין להיות מפקח ומעלה על מנת שיהיה מוסמך לבצע שימוע ולשלול את רישיון הנהיגה של הנהג באופן זמני. נתפסתם מבצעים עבירת תעבורה? קיים יסוד סביר להניח כי ביצעתם עבירת תעבורה? צפו לזימון לשימוע בטרם רישיון הנהיגה שלכם ישלל בשלילה מנהלית.

בקשה לקיצור או ביטול פסילה מנהלית

במידה ונפסל מנהלית רישיונו של הנהג, הרי שהנהג רשאי להגיש באמצעותו או באמצעות עורך דין תעבורה בקשה בהולה לקיצור או ביטול פסילה מנהלית לבית המשפט לתעבורה. לרוב, הדיון יערך תוך מספר ימים. החלטת בית המשפט תתקבל בהתאם לשיקול דעת קצין התנועה, בהתאם לראיות המוצגות ובהתאם למסוכנות. יחד עם זאת, בית המשפט עשוי לבטל או לקצר את הפסילה המנהלית במידה וישתכנע כי אין סכנה נשקפת מנהיגתו של הנהג.

נהג שנתפס נוהג בשכרות בפעם השנייה

נהג שלא למד לקח ונהג פעם נוספת כשהוא שיכור ונתפס על כך, יקבל עונשים חמורים הרבה יותר הכוללים מאסר בפועל לתקופות ארוכות יותר, פסילת רישיון לתקופה לתקופה של עד ארבע שנים, פסילה על תנאי או מאסר על תנאי.

פסילת רישיון לנהג הנתפס בשכרות

נהג שעל פי הבדיקות השונות מוכח כי אכן הוא נהג בשכרות, מקבל עונש של פסילת רישיון הנהיגה לפרק זמן של כמה חודשים או שנים. בתום תקופה זו, עליו לגשת שוב למבחן תאורטי ולמבחן מעשי בנהיגה ורק אם עבר את שניהם הוא יקבל שוב רישיון נהיגה בר תוקף.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מתי הוא מעורב?

אדם שנתפס נוהג בשכרות, יזומן לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים באחד משני המקרים: הוא הורשע בעבירת נהיגה בשכרות, או שנפסל רישיונו בגין נהיגה בשכרות לתקופה העולה על 12 חודשים. נהגים חדשים יזומנו לבדיקות במרב"ד בכל מקרה של פסילת רישיון לתקופה של מעל 3 חודשים. בזימון למרב"ד, הנהג עובר מספר בדיקות פיזיולוגית ונפשיות, כשבמקרים מסוימים נשלל הרישיון לתקופה ממושכת בעקבות "אי התאמה אישיותית" לנהיגה. כלומר, המרב"ד זיהה כי הנהג הינו מסוכן לנהיגה. במקרה של נהג אשר נתפס נוהג בשכרות, מעורבות מוקדמת של עו"ד תעבורתי הינה קריטית – הן בשל האפשרות למנוע מלכתחילה זימון למרב"ד והן בליווי וייעוץ תוך כדי תהליך הבדיקות.

זכויות של נהג שנתפס בשכרות

גם לנהג שנתפס בשכרות קיימות זכויות אף על פי שלכאורה עבר על החוק: שיחת טלפון אחד למי שיחליט, קרוב משפחה או עורך דין. סירוב לביצוע בדיקות דם ללא צו בית משפט וגם עם קבלת הצו אפשר לערער על כך. ייעוץ משפטי של עורך דין נהיגה בשכרות. ביטול מלא או חלקי של פסילת רישיון הנהיגה לאור הצורך לנהוג לצרכי פרנסה על רכב רגיל / משאית / טרקטור וכו'.

תפקידו של עורך דין תעבורה

בדיקת ינשוף המתבצעת על ידי השוטרים. בדיקת הינשוף אינה תמיד מדויקת וקורים מקרים שבהם עורך דין נהיגה בשכרות מוכיח בבית המשפט כי הבדיקה אינה קבילה ולכן אין הוכחה כי הנהג אכן היה במצב של שכרות. עורך דין לענייני תעבורה יכול לאתר כשלים בהליך בדיקת השכרות ובמקרים מסוימים יכול להפחית את מידת הענישה הצפויה. ישנם כמה נושאים שעורך דין נהיגה בשכרות בודק לעומקם כדי לבדוק את אמינותה של בדיקת הינשוף:

 

 • מועדי הכיול של המכשיר הספציפי בכל יום לאורך ששת החודשים האחרונים.
 • אם התנהלותם של השוטרים בוצעה על פי הנהלים במקרים מסוג זה.
 • אם אכן הוחלפה בבדיקה השנייה פיית הנשיפה כדי שהתוצאה תהיה מדויקת.
 • אם הייתה הפסקה של 15 דקות בין הבדיקה הראשונה לשנייה ואם בפרק זמן זה הנהג לא הקיא, לא עישן, לא אכל ולא שתה כמתחייב בנהלים.

מתי הסדר טיעון הוא אופציה טובה?

בתיקים רבים בסעיפי האישום שהוגשו על ידי התביעה קיימת דרישה להאשים את הנהיגה בשכרות בסעיפי עבירה חמורות לפקודת התעבורה שהעונש בגינם הוא כבד. בכתב האישום מבקשת התביעה להאשים את החשוד בנהיגה בשכרות, עקב סעיפי אישום חמורים על פי פקודת התעבורה שהעונשים בגינה הם כבדים. אם עורך דין המטפל בנהיגה בשכרות מצליח להגיע להסדר טיעון שעל פיו הנהג יואשם בנהיגה תחת השפעת אלכוהול במקום נהיגה בשכרות הרי שמדובר בסעיפים מקלים שגם העונש בגינם הוא מופחת כך שזהו שינוי מהותי וחשוב ביותר. במקרה כזה הסדר טיעון הוא אופציה טובה שתמתיק את עונשו של הנהג.

סיכויי ההצלחה במשפט של נהג המואשם בנהיגה בשכרות

כל תיק משפטי הוא מקרה שונה והשפיטה היא לגופו של עניין. אם יש לנהג נקודות זכות כמו גיליון תעבורתי ללא עבירות, פעם ראשונה שנתפס בנהיגה בשכרות וראיות מוצקות נוספות, קיים סיכוי סביר שהשופט יתחשב בכך ועונשו יהיה מופחת. עורך דין צורי סבן זכה להצלחות רבות במשפטי תעבורה. נהגים רבים זכו לתקופות פסילה קצרות במיוחד של חודשים בודדים, למרות העבירות שיוחסו להן.

האם נהיגה בשכרות היא עבירה פלילית?

עבירת נהיגה בשכרות נחשבת עבירה פלילית על פי פקודת התעבורה עליה חובת משפט, אולם לרוב אינה כוללת רישום פלילי. רישום פלילי יכול להיות במקרים בהם נהג יהיה מעורב בתאונת דרכים שיש בה נפגעים בגוף ורכוש ואף עונש מאסר.

האם חובה לבצע בדיקת ינשוף

שוטר אשר תפס נהג בחשד לנהיגה בשכרות רשאי לדרוש בדיקת ינשוף. על הנהג קיימת חובה לבצע את הבדיקה.

מה העונש על נהיגה בשכרות?

קצין שימוע רשאי להחיל פסילה מנהלית למשך 30 יום. כמו כן בהתאם לנסיבות ולהיסטוריה התעבורתית של הנהג יכולים להיות עונשים כבדים יותר, כמו פסילת רישיון לשנתיים וזימון לבדיקה במכון לבטיחות בדרכים.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  Google ג גוגל
  4.9
  מבוסס על 265 ביקורות
  ×
  js_loader
  דילוג לתוכן