ועדת ערר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

 • עורך דין צורי סבן
  עורך דין צורי סבן

מהי ועדת ערר תל השומר ומהם סמכויותיה?

המרב"ד הינו גוף השייך למשרד הבריאות ולמשרד הרישוי גם יחד, ותפקידו להמליץ מי כשיר לנהיגה מסיבות רפואיות ו/או נפשיות. האוכלוסיה שמגיעה אל: המכון הרפואי היא מבקשי רישיון לרכב ציבורי או לרכב משא כבד, עברייני תנועה שסיימו ריצוי של פסילה או שלילה, נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים ודווח עליהם על ידי המשטרה, נהגים הסובלים מבעיות רפואיות העשויות לפגוע בבטיחות כדוגמת ראייה או פרקינסון ועוד. נהגים אשר הוחלט כי אינם כשירים לנהוג, יכולים להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים תוך 30 יום מיום מסירת ההודעה. ועדת ערר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוקמה לטובת אלה שרוצים בדיקה חוזרת של התיק שלהם. אין ספק שנהג שהוגדר על ידי המכון לבטיחות בדרכים כ"בלתי כשיר לנהיגה" חש תחושות קשות של חופש שנלקח ממנו. כיום, רישיון נהיגה מקל על החיים באופן משמעותי ומאפשר להתנהל ביתר קלות. מבקשי רישיון נהיגה אשר סורבו לקבלת רישיון או בעלי רישיון נהיגה אשר רישיונם נלקח מהם, יכולים להגיש ערעור על החלטת המכון הרפואי אל ועדת ערר תל השומר.

מי אוכלוסיית היעד של מבדקים במכון הרפואי?

האוכלוסיה הבאה תזומן למרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) לגבי כשירותם הרפואית לנהיגה:

 • נהגים שדווחו: על-ידי משטרת ישראל / על-ידי בית משפט
 • עברייני תנועה לאחר תום שלילה
 • בעלי בעיות בריאותיות הזקוקים לחידוש / הוצאת רישיון נהיגה
 • נכי משרד הביטחון
 • נכים המוכרים על-ידי ביטוח לאומי
 • נהגים המשתמשים ו/או מורשעים בשימוש באלכוהול / סמים
 • נהגים בני 70 ומעלה

איך מגישים ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

במידה ואתם רואים את עצמכם כנפגעים מהחלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בכל הקשור לעניינכם, ניתן להגיש ערעור על פסילת רישיון נהיגה. את הערר על החלטתה הועדה יש להגיש אל ועדת ערר תל השומר  (ביתן 17 תל השומר) בתוך 30 ימים מהיום בו התקבלה ההודעה ממשרד הרישוי על דחיית הבקשה לרישיון.

מה עושים במידה והערר נדחה?

במידה והערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים אינו מתקבל, הנהג יכול להגיש בקשה נוספת שתדון בכשירותו לרישיון נהיגה לאחר כשנה, או לערער לבית המשפט המחוזי תוך 45 יום מיום מסירת ההודעה זוהי כמובן האפשרות המועדפת, בעיקר בעבור מי שאינם יכולים להסתדר ללא רישיון נהיגה או שפרנסתם תלויה בכך. את הערר מומלץ להגיש באמצעות עורך דין תעבורתי הבקיא בהליכים ובזכויות. לצד העניין המשפטי, חשוב להצטייד בחו"ד רפואיות הסותרות את החלטת הועדה. למשל, אם בדיקות משרד התחבורה הביאו להכרזה על אי כשירות מסיבות נפשיות, מומלץ להגיע עם חו"ד של פסיכיאטר אשר ממליצות על מתן רישיון נהיגה. אל ועדת ערר המכון לבטיחות בדרכים יש להגיע עם המסמכים הרלוונטיים ועם אישור על תשלום האגרה.

הנחיות להגשת ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מבקש רישיון נהיגה או בעל רישיון נהיגה אשר רואה עצמו נפגע מהחלטת המכון יכול ואף רשאי להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בפני ועדת תל השומר תוך 30 יום מיום שהודעה על כך נמסרה לו על-ידי רשות הרישוי (תקנה 195א לתקנות התעבורה).

ההנחיות להגשת ערר לתל השומר ושובר תשלום אגרה נמסרות על-ידי רשות הרישוי במועד קבלת התשובה. ההנחיות להגשת ערר לועדת ערר הן :

1. כתב ערר – יש לציין את הסיבה להגשת הערר, נימוקים בכתב הערר, ניתן ואף רצוי לצרף כל מסמך עדכני או רלוונטי וחוות דעת נגדית של רופאים מומחים רלוונטיים.

2. תשלום אגרה המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, וצירוף צילום שובר האגרה לאחר ביצוע התשלום. אין לועדת ערר סמכות לפטור מתשלום האגרה.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לאתר ועדת ערר.

ייצוג מול וועדת ערר תל השומר על ידי עורך דין לתעבורה

פנייה אל ועדת ערר בתל השומר זו הזדמנות חד פעמית בזמן נתון. הפעם הבאה שניתן יהיה להמשיך להילחם על רישיון הנהיגה יהיה או בבית משפט או לאחר תקופה בת שנה. נהגים רבים מגיעים אל הערר לבדם, וחשים כי באמצעות סיפורים מרגשים אודות הצורך שלהם ברישיון נהיגה הם יצליחו לשכנע את יושבי הועדה. למרות הרצון הטוב, לא כך הדבר, ובחלק מהמקרים זה אף עלול להוביל לנזק חמור מכך, כיוון שהועדה יכולה אמנם להטיב עם הנהג, אך גם לשנות את ההחלטה לחמורה יותר. מסיבות אלה, עורך דין לתעבורה בעל ניסיון עשיר הוא הכתובת להצלת רישיון הנהיגה שלכם.

ניסיון עשיר בועדות ערר עם אחוזי הצלחה גבוהים

עורך דין ועדת ערר תל השומר יכול לסייע מאוד להקלת התהליך. צוות החברה אוסף את החומר. שם מתנהל הדיון בסוגיה משפטית ולא רפואית. כלומר, בית המשפט אינו מתערב בהחלטה רפואית של ועדת הערר, אך כן בכל הקשור לזכויות הנהג ולהליך תקין של הועדה. עורך דין תעבורתי ומנוסה המביא איתו ניסיון בניהול תיקים רבים של נהגים שרישיונם כמעט ונלקח מהם ולכן גם בקיא בפסיקות ובתקדימים.

עורך דין

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  דילוג לתוכן