פייסבוק

כל הזכויות שמורות 2018 למשרד עורכי דין צורי סבן ושות'

9:00 - 17:00

שעות פעילות המשרד ימי א' - ו'

1700-70-10-15

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

פייסבוק

Русский

תפריט
 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מרב"ד

עורך דין תעבורה צורי סבן > המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מרב"ד

שאלות ותשובות על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

מהו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, (מכון הארבעה, המרב"ד), הוא גוף השייך למשרד הרישוי אשר ממליץ מי כשיר לנהיגה ומי לא כשיר ע"פ סיבות רפואיות ו/או נפשיות. התשובה לנהגים נמסרת מטעם משרד הרישוי.

מי מופנה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

 • מבקשי רישיון עבור רכב משא או רכב ציבורי
 • נהגים נכים (על ידי משרד הביטחון או המוסד לביטחון לאומי)
 • ומבקשי רישיון הסובלים מבעיות רפואיות שעלולות להשפיע על יכולתם לנהוג

בנוסף, מופנים נהגים לבדיקות כשירות במרב"ד לבחינת אפשרות לשלילת רישיון במקרים הבאים:

 • נהגים אשר עברו עבירות תנועה חמורות או מרובות, ונהגים לאחר תום תקופת שלילת רישיון ממושכת
 • נהגים שהיו מעורבים בתאומות דרכים ודווחו על ידי משטרת ישראל או על ידי מערכת בתי המשפט
 • נהגים שהורשעו בבית משפט בגין שימוש באלכוהול או בסמים. במקרים כאלה, גם הפנייה מהמשטרה או מסמכות צה"לית עשויה להספיק על מנת לזמן נהג לבחינת האפשרות של שלילת רישיון.

כיצד המכון הרפואי מקבל את המידע על הנהגים?

המכון פונה לנהגים על בסיס מידע שהגיע אליו מ:

 • משרד הרישוי
 • בתי המשפט
 • הביטוח הלאומי
 • משטרת ישראל
 • רופאים.

מהם הקריטריונים המרכזיים שנבדקים במכון במקרי סכרת?

 

התשובה היא אם הסכרת מאוזנת או לאו, האם נפגעו כלי הדם, האם הסכרת פגעה ביכולת הנהיגה, מצבי היפוגליקמיה וכו'. גם לכמות ה HbA1c יש בהחלט השפעה – האם מדובר בסכום גדול מ 12, 10 ומטה או 12 ומטה? האם מדובר באדם ללא טיפול אינטנסיבי באינסולין או לא? לדוגמה אדם עם מעל 12 HbA1c ללא טיפול אינטנסיבי באינסולין אינו עומד בדרישות רפואיות לנהיגה ברכב פרטי, אולם ניתן לשקול להמליץ רפואית לרישיון נהיגה בהגבלה וזאת אם יש חוות דעת מומחה סוכרת מורשה. במקרים של רישיון נהיגה לרכב מקצועי אז גם כאן אינו עומד בדרישות רפואיות לרישיון נהיגה מקצועי, אולם ניתן לשקול המלצה רפואית לרישיון נהיגה במגבלה כאשר יש חוות דעת מומחה סוכרת מורשה. כמובן שישנם מקרים מורכבים יותר של אדם אשר מטופל בתרופות היפוגילקמיות או אינסולין, יש לבדוק אם מדובר בעד 3 אירועים ב 6 חודשים, לפי דיווח רופא או יותר מ 3 אירועים היפוגליקמים.

המכון לבטיחות בדרכים לקח לי את הרישיון לשנה עקב מחלת הסכרת, איך להחזיר אותו?

 

המלצת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לגבי נהג שיש לו סכרת משתנה. סוכרת מוגדרת כקבוצת מחלות כרוניות של שימוש בחומרים בייחוד ברמת גלוקוז גבוהה בדם, ונגרמות מפגם תורשתי או נרכש, חלקי או מלא ביצירת אינסולין או בהתנגדות להשפעתו, ולכן הפרעות של חילוף חומרים, כאשר היא לא מטופלת היא פוגעת בכלי הדם אשר גורמים לנזקים באיברים שונים ולעיתים פגיעה תפקודית פתאומית המתבטאת בעייפות, טשטוש ראייה, ירידה בחדות ראיה ולכן יכול לשבש את כושר הנהיגה. לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ובתחום הסכרת כדי שסיכויי החזרת רישיון הנהיגה לאדם סוכרתי יהיו גבוהים.

מה אני צריך לעשות ברגע שנשלל לי הרישיון ע"י המרב"ד?

 

אל המרב"ד הנהג מגיע כשהוא מצוייד במסמכים רפואיים ואחרים ע"פ המופיע בבקשת הזימון המגיעה בדואר. לעיתים, המכון יאפשר בדיקות משלימות לבדיקה שתיערך במכון עצמו, שאותן ניתן לבצע באופן פרטי וחיצוני לבדיקה במרב"ד. במהלך הביקור תיערך לנהג שזומן בדיקה (פיזית או נפשית) על ידי גורמים מקצועיים (כמו נרקולוג, פסיכולוג או פסיכיאטר, וכדומה), שיקבעו האם הנהג שזומן אכן אינו כשיר עוד לנהיגה. באחריות רשות הרישוי לשקול את ההמלצות המתקבלות על ידי המכון, לפעול לפיהן (או שלא) וליידע את הנהג בנוגע לשינויים בהיתרי הנהיגה שלו.

המכון לבטיחות בדרכים פסל לי את הרישיון בגלל מחלת האפילפסיה, כיצד ניתן להחזיר אותו?

 

אדם הלוקה באפילפסיה יכול להשיב את רישיונו לנהיגה ברכב פרטי תחת דרישות ותנאים מסוימים. מומלץ להגיע לבדיקה במכון עם חוות דעת של נוירולוג.

 

איזה טפסים צריך למסור למרבד לאחר שלקחו לי את הרישיון עקב התקף אפילפטי?

 

התשובה היא אך ורק טפסים אשר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ממציא למילוי, והדבר משתנה ממקרה למקרה, על הטפסים של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יש להחתים במקרים רבים את הנוירולוג, ו/או רופאים מומחים רלוונטיים אחרים.

 

מכון הארבעה פסל לי את הרישיון עקב "אי התאמה אישיותית", האם הוא יכול לעשות זאת?

 

זהו סעיף כולל הפוסל קבלת רישיון נהיגה מסיבות נפשיות/התנהגותיות/קוגניטיביות – כלומר, משהו מסוים באישיות אינו מתאים לנהיגה ועלול לסכן את חיי הנהג ו/או המשתמשים בדרכים. זהו מקרה קלאסי בו נכון להגיש ערר שכתוב באופן מנומק ובליווי של חוות דעת מקצועיות.

 

לאילו בדיקות ישלח אותי המכון לבטיחות בדרכים לאחר פסילה על "אי התאמה אישיותית" וכיצד ניתן להתכונן?

 

במסגרת הזימון יתבצעו בדיקות בהתאם לסיבת הפניה. תיתכן שיחה עם פסיכולוג, בדיקת פסיכיאטר או בדיקה על ידי רופאים מומחים. מומלץ להצטייד בחוות דעת של מומחה, ולהתייעץ עם עורך דין תעבורתי אשר מכיר את התהליכים ויודע להכין את מי שהוזמן לבדיקה במכון.

 

נתפסתי בנהיגה תחת השפעת סמים, האם המכון יכול לפסול את רשיוני?

 

בעיקרון, כן. נהיגה תחת השפעת סמים דינה כנהיגה תחת השפעת אלכוהול. כדי להקדים תרופה למכה, חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורתי בטרם ההגעה לזימון על מנת לצמצם ככל הניתן את הסיכוי לפסילת רישיון.

 

מי נחשב כנהג תחת השפעת סמים?

 

נהג נחשב כמי שנוהג תחת השפעת סמים הוא נהג אשר הורשע בבית משפט על נהיגה בהשפעת סם מסוכן, ו/או מי שמציין בפני גורמים מוסמכים כי הוא עושה שימוש בסם מסוכן ונוהג לאחר מכן. האיסור על שימוש בסמים ונהיגה הוא איסור גורף ואינו קשור בכמות הסם בשתן.

 

לכמה זמן ניתן לשלול רישיון נהיגה לנהג שנתפס על נהיגה תחת השפעת סם?

 

מינימום שנתיים, אולם הדבר תלוי בנוסף בעבר התעבורתי ובנסיבות המקרה.

 

רישיוני נשלל לחצי שנה עקב נהיגה תחת השפעת אלכוהול, עכשיו עברה חצי שנה, מה צריך לעשות?

 

צריך ללכת לבית המשפט לקבל אישור על הפקדת רישיון הנהיגה, בנוסף לקבל את פרוטוקול הדיון הכולל את פסק הדין, וגם את כתב האישום או כתב האישום המתוקן בהתאמה. יש לוודא שמזכירות בית המשפט חותמת על כל עמוד ועמוד, ועם המסמכים המקוריים יש ללכת למשרד הרישוי ולהגיש את המסמכים. אם מדובר בנהג חדש אזי יש צורך במבחנים להשבת רישיון הנהיגה, אם מדובר בנהג וותיק אזי יכול לקבל את הרישיון חזרה ללא תיאוריה ו/או טסט, כמובן שהתוצאה משתנה וכל מקרה לגופו

 

כיצד ניתן להוציא רישיון נהיגה לאחר אשפוז פסיכיאטרי?

 

יש לבצע תהליך הוצאת רישיון רגיל, הכולל מילוי טופס ירוק. לאחר מסירת הטופס הירוק שבין היתר ממולא על ידי רופא המשפחה, תזומן לבדיקה במכון הרפואי על ידי פסיכיאטר שיבדוק את המצב הנפשי ואת הכשירות לנהיגה.

 

האם פרופיל 21 יכול לפגוע בקבלת רישיון?

 

בעלי פרופיל 21 יקבלו זימון לביצוע מבדקים לקבלת רישיון או להשבתו. יש להצטייד בחוות דעת של פסיכיאטר, וכל מקרה ייבדק לגופו. פרופיל 21 ושחרור ממסגרת צבאית מסיבות של קשיי הסתגלות, לדוגמה, לרוב לא מהווים בעיה בקבלת רישיון.

 

האם קיימת אפשרות של מתן רישיון זמני?

 

לצערנו, לא. קבלת רישיון נהיגה מטעם המכון הרפואי חייבת להיות מקורית ורשמית מכיוון שהתהליך כרוך בבדיקות רפואיות – פיזיות ו/או נפשיות שחלקן אף קריטיות כשמדובר בנהיגה. בניגוד להוצאת רישיון נהיגה בתהליך הרגיל, אי אפשר להנפיק רישיון זמני.

 

היכן אוכל לקבל את תשובת המכון?

 

תשובת המכון לבטיחות בדרכים ניתנת בדואר, וניתן גם להגיע לסניף משרד הרישוי כדי לקבל אותה. אם ברצונכם לדעת היכן עומד התהליך בעניינכם, תוכלו להתקשר למוקד משרד הבריאות בטלפון 5400*.

 

האם ניתן לערער על החלטת המכון לבטיחות בדרכים?

 

חשוב לדעת! את החלטת המרב"ד מקבל משרד הרישוי כהמלצה, והוא אינו מחוייב לפעול על פיה. אם אתם חושבים שנפגעתם מהחלטת המכון, יש לערער בתוך 30 יום מהיום בו בתקבלה ההודעה ממשרד הרישוי.  ניתן להגיש ערר אל ועדת ערר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לצורך בדיקה חוזרת ומומלץ לעשות זאת עם עו"ד מלווה. בבקשה יש לציין את הסיבה להגשת הערר עם נימוקים ברורים ולצרף את כל החוות דעת הרפואיות עם המסמכים הרלוונטיים. בנוסף בקשת הערעור מחוייבת בתשלום אגרה.

 

מי האנשים הזקוקים לליווי משפטי מול המרב"ד?

 

מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מומלץ לאנשים הבאים למכון הרפואי להשתמש בליווי עו"ד מומחה בענייני תעבורה:

 1. מבקשי רשיון נהיגה לרכב ציבורי או לרכב משא כבד (ע"י פניה של משרד הרישוי).
 2. עברייני תנועה "מועדים" ולאחר סיום ריצוי הפסילה או השלילה (ע"י פניה של משרד הרישוי).
 3. נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים והמשטרה דיווחה למרב"ד על כך.
 4. נהגים אשר דווחו על ידי בית המשפט בפני המכון לבטיחות בדרכים.
 5. משתמשי סמים או מורשעי סמים או אלכוהול (ע"י פניה של משרד הרישוי, משטרת ישראל או סמכות הרישוי של צה"ל).
 6. נהגים או מבקשי רשיון בעלי בעיות רפואיות.
 7. נהג או מבקש רשיון אשר רופאו דיווח לגביו כי מחלתו עלולה לסכן אותו או את זולתו בעת נהיגה [ס' 12ב לפקודה].
 8. נהגים אשר חייבים בבדיקה רפואית בהתאם לגילם [תקנה 196].
 9. נכי משרד הבטחון או נכים אשר הופנו על ידי המוסד לביטוח לאומי.
 10. נבדקים המחוייבים בבדיקת ביקורת מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וועדת ערר.

לצורך גיבוש המלצה המבוססת על בדיקה יסודית ומעמיקה, מופנה נהג למכון הארבעה לשם בדיקת כשירות רפואית לנהיגה. נהג המופנה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים עשוי להתבקש להמציא מידע רפואי או מידע אחר, לעבור בדיקות במכון או להידרש לבדיקות משלימות חיצוניות.

המכון לרוב מזמן נהגים המבקשים רישיון לרכב ציבורי ומשא כבד, אלה שצברו מספר רב של עבירות, אלה שהופנו לשם על ידי בתי המשפט, כאלה שהופנו בשל בעיית בריאות גופנית או נפשית, וקשישים שזומנו בשל גילם.

 

מהן סמכויות המכון לבטיחות בדרכים?

 

 1. לערוך בדיקות רפואיות עבור רשות הרישוי הרלוונטית. סמכות המכון לבטיחות בדרכים הינה על-פי צו של שר הבריאות מ- 1980 וכן מכוח תקנות 193, 194 ו-195 לתקנות התעבורה
 2. מתן המלצות לרשות הרישוי על כשירות רפואית לנהיגה לפי סוג רכב מנועי
 3. שיפור עצמאותם היום יומית והחברתית של נכים על ידי התאמת אביזרי נהיגה ורכב למגבלותיהם הרפואית.
 4. מכון הארבעה מספק ייעוץ מקצועי לגורמים תעסוקתיים שונים על פי דרישה.
 5. להבטיח שמערכות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ופעולותיו מתוכננים ברמה מקצועית טובה וביצוע הפעולות נעשה על-פי התכנון וממלא אחר כל החוקים והתקנות המחייבים את המעביד עובדיו.

דוגמאות להצלחות המשרד מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כיצד מגיעים לבדיקת כשירות רפואית במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

 

המזומנים לבדיקות במרב"ד, מקבלים הודעה בעניין בדואר. בהודעה ניתן למצוא את זמני המפגש ורשימה של מסמכים וניירות שעליהם להביא עימם. חשוב להקפיד להגיע לבדיקה מצויידים בניירת שהתבקשה.

שירותי המרב"ד ניתנים בשני סניפים של המכון – בחיפה ובתל אביב.

בנוסף, יש לשלם על קיום הבדיקה. עלות הבדיקה עומדת כיום על – 623 ש"ח, בדיקה בוועדת ערר עלותה 1,057 ש"ח. התשלום יכול להתבצע באינטרנט, בבנק הדואר או בעמדות התשלום במרב"ד.

דוגמאות להצלחות המשרד המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

הסניפים הראשיים של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים תל אביב

כתובת: דרך בגין 116 תל אביב

טלפון: 03-5634702

מענה טלפוני אנושי : א- ה, 18:00 –8:00 וביום ו בשעות 8:00-13:00

קבלת קהל: ימי שלישי בלבד

שעות קבלה: 12:00-14:00

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים חיפה

כתובת: רחוב פל-ים 15 א' קומה 20 , קריית הממשלה חיפה

טלפון: 04-8699555

מענה טלפוני אנושי : א- ה, 18:00 – 8:00 וביום ו בשעות 8:00-13:00

קבלת קהל: ימי חמישי בלבד

שעות קבלה: 08:00-10:00

המאמר נכתב ע"י:

עו"ד צורי סבן, עו"ד לענייני תעבורה, עם תואר ראשון במשפטים ובקרימינולוגיה וגם מגשר מוסמך ע"י לשכת עורכי הדין. לעו"ד סבן  ותק רב ונסיון בייצוג מאות לקוחות בכל הארץ מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועבירות תעבורה.

קיבלת זימון לבית משפט? קבע/י פגישת ייעוץ ללא התחייבות

.

ייצוג מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – עו"ד צורי סבן

זקוקים לייצוג מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים? פנו אלינו עכשיו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מעו"ד צורי סבן, המומחה בייצוג מסוג זה. אנחנו נעשה הכל כדי להשיב לך את הרשיון בהקדם האפשרי.

ליצירת קשר

×
שלום,
במה אפשר לעזור?
צור קשר
נווט

צרו איתנו קשר
שינוי גודל פונט
ניגודיות
WhatsApp chat