מבחנים במרב"ד

  • עורך דין צורי סבן
    עורך דין צורי סבן

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו גוף השייך למשרד הרישוי ותפקידו הוא להמליץ מי כשיר לנהיגה מסיבות רפואיות ו/או נפשיות. האוכלוסייה שמזומנת למבדקים במכון הרפואי הינה מגוונת ומורכבת ממבקשי רישיון לרכב ציבורי או לרכב משא כבד, עברייני תנועה שסיימו ריצוי של פסילה או שלילה, נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים, נהגים הסובלים מבעיות רפואיות העשויות לפגוע בבטיחות כדוגמת בעיות ראייה, אפילפסיה או פרקינסון ועוד. הבדיקה עצמה מהווה תסכול רב עבור נהגים, שנובע בחלקו מהזמן הממושך בהתמתנה לבדיקות וכן עד ההחלטה בעניינם.

בדיקת כשירות רפואית לנהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אל הזימון לבדיקות חשוב מאוד להגיע עם אגרה משולמת וכן עם חוו"ד רפואית. הסיבה לזימון הינה ידועה לכם, וחשוב להביא עמכם חוות דעת לכשירות נהיגה של רופא מומחה אשר מציג את מצבכם הבריאותי לטובה, דבר שעשוי להשפיע על החלטת הוועדה הסופית. דבר נוסף שמומלץ לעשות על מנת להיערך היטב ליום הבדיקות ולוועדה הוא ליצור קשר עם עורך דין תעבורתי המומחה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים על מנת שיכווין אתכם. במהלך יום הזימון שלכם תעברו מספר בדיקות – כולן או מקצתן, בהתאם לסיבה בגללה זומנתם:

 

  • מבדק פסיכולוגי – מבחן הנערך הן במחשב, כ-900 שאלות אישיות הבודקות, בין היתר, אמינות. רוב השאלות הן לא על זמן. ושיחה קצרה בת 2-10 דקות עם פסיכולוג/ית. בשיחה זו תישאלו אודות שנות הלימוד שלכם, שירותכם הצבאי, תעסוקה, עבירות תנועה, עבירות פליליות ושיח אודות הסיבה בגללה זומנתם למרב"ד. שימו לב שישנה חשיבות רבה ללבוש שלכם, לאופן בו אתם יושבים, מביטים ומדברים. שמירה על רוגע היא חשובה בראיון.
  • מבדק פסיכומטרי – שיחה פרונטלית עם פסיכיאטר, המיועדת למי שזומן מסיבות נפשיות. יש להציג סיכום של ברה"ן (בריאות הנפש) צה"ל, סיכום אשפוז אחרון, עיקרי התביעה בביטוח לאומי בפן הנפשי ועוד.
  • בדיקה נרקולוגית – בדיקה של רופא להתמכרויות במטרה לזהות התמכרות לסמים ואלכוהול. הבודקת יודעת על פי חוש הריח והראייה לזהות התמכרות. חשוב שלא להגיע עייפים עם עיניים אדומות, לא להגיע עם ריחות לוואי המעלים חשד וכמובן של לשתות אלכוהול – גם לא בירה. כמו כן, חשוב לדבר בענייניות ולשמור על קשר עין.
  • בדיקות רופא כללית – בדיקה כללית על ידי רופא כללי, בה ייבדקו לחץ דם, טונוס שרירים, רפלקסים, התרשמות על פי סממנים חיצוניים ועוד.
  • בדיקת אינדקטור – בדיקה המעריכה את תגובותיו של הנהג ויכולת תעול אביזרים. על פי מבחן זה, לעיתים מחליטים לעזו לנהג המוגבל בהוספת אביזרים לרכב, כדוגמת בלם רכב ביד, מנגנון נהיגה חשמלי ועוד.

קביעת כשירות לנהיגה במרב"ד

הנהגים המזומנים לבדיקות של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הם נהגים החולים במחלות המסכנות את הנהג ואת המשתמשים בדרך כדוגמת פרקינסון ואפילפסיה; נהגים שנתפסו כשבדמם אלכוהול ו/או סמים; עברייני תנועה מועדים וצוברי נקודות (הזימון יהיה עם סיום תקופת ריצוי השלילה); קשישים; אנשים הסובלים מבעיות נפשיות; נכים וכל מי שמבקש לנהוג ברכב ציבורי (אוטובוס, מונית, הסעה וכד') וברכב משא כבד.

עורך דין תעבורה

שלילת רישיון נהיגה שלא בעקבות עבירת תנועה או לחלופין סירוב משרד הרישוי להנפיק לאדם לנהוג לראשונה עם הגיעו לגיל המתאים, ללא ספק גורמים לנהגים רבים תסכול רב. הבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים הן מורכבות ממילא, וכשעל הפרק עומד רישיון הנהיגה שלכם, הן הופכות להיות גם מלחיצות מאוד. הדבר נכון במיוחד עבור נהגים שרישיון הנהיגה שלהם הוא גם פרנסתם, כמו נהגים ברכבים ציבוריים וכל מי שבעבודתו חייב לנהוג. על מנת להחזיר לכם את זכאותכם לרישיון נהיגה, מומלץ בחום לבחור לעבור את התהליך בליווי עורך דין תעבורה מומחה. עורך דין תעבורתי מכיר את כל החוקים והנהלים, מכיר את זכויותיכם, יודע איך מתנהלות הבדיקות ומה קורה בוועדה, ולא פחות חשוב מכך – סייע למאות נהגים להשיב את רישיונם. במידה והחלטתם לעבור את התהליך ללא עורך דין והוועדה החליטה שלא להשיב לכם את רישיון הנהיגה, תוכלו להגיש ערר אל ועדת ערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים תוך 30 יום ממועד קבלת ההחלטה ביחד עם עורך דין שייצג אתכם.

עורך דין

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

    דילוג לתוכן