פייסבוק

כל הזכויות שמורות 2018 למשרד עורכי דין צורי סבן ושות'

9:00 - 17:00

שעות פעילות המשרד ימי א' - ו'

1700-70-10-15

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

פייסבוק

Русский

תפריט
 

אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה

מדי שנה, עשרות אלפי ישראלים מקבלים זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים עקב אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה. המכון הינו זרוע רפואית של רשות הרישוי, ובסמכותו לבחון כשירות נהגים לקבלת רישיון נהיגה. המכון נדרש לאזן בין הזכות של האזרח להחזיק ברישיון נהיגה כחלק מהזכויות החוקתיות לחופש תנועה וחופש העיסוק, ומצד שני, נדרש לדאוג לזכותו של הציבור לשמור על ביטחונו. במקרה בו אדם המבקש לקבל רישיון נהיגה נמצא לא כשיר לכך, הזכות של הציבור לשמור על ביטחונו גוברת על הזכות של האזרח להחזיק ברישיון נהיגה. החוק אומר כך: "החזקה ברישיון נהיגה, מעצם אופייה, מוגבלת ומותנית בכשירות פיזית ונפשית ובמיומנות. נוכח פוטנציאל הסיכון הכרוך בנהיגה ברכב, הגביל המחוקק את החירות לנהוג ברכב בקבעו תנאים סטטוטוריים להגבלה זו, שתכליתם להגן על הציבור". המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ממליץ בנושא כשירותו של הנהג, ומי שמקבל את ההחלטה הינו משרד הרישוי. מבחינה זו, המלצתו של המכון הרפואי היא כמו החלטה.

 

מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה – הנושאים הנבדקים

מרבית הנהגים אשר מזומנים לבדיקה במרב"ד הורשעו בעבירה של נהיגה בשכרות וקיבלו פסילה של מעל שנה, או כאלה שנתפסו בעבירות סמים. מקרים נוספים נפוצים הם נהגים שמבקשים לקבל רישיון על רכב ציבורי או משא כבד. נהגים שביקרו אצל רופא ונקבע שהם סובלים ממחלות כמו אפילפסיה, פרקינסון, בעיות ראיה או כל מגבלה רפואית שמשפיעה על הנהיגה, כדאי שידעו שהרופא מדווח על כך למשרד הרישוי וזה שולח את הנהג לבדיקות במרב"ד – הן בדיקות פסיכולוגיות והן בדיקות רפואיות. מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה יכולים לנבוע מ:

  • עבר פלילי מכביד.
  • עבירות נהיגה מרובות – נהג אשר הורשע במספר עבירות נהיגה בעבר.
  • שימוש בסמים – נהג שהורשע בעבירת סמים, גם אם העבירה לא הייתה קשורה לנהיגה ולא בזמן נהיגה, וגם כשמדובר בסמים קלים.
  • שתיית אלכוהול בנהיגה – נהג אשר הורשע פעם אחת בלבד בגין נהיגה בשכרות.
  • סיבות בריאותיות המסכנות את הנהג והסביבה – נהג התובע נכות מהמוסד לביטוח לאומי והמידע מגיע אל המכון הרפואי.
  • סיבות הקשורות באישיות או בעיות פסיכולוגיות – לדוגמה, חייל אשר שוחרר מצה"ל מסיבה נפשית / נהג אשר מבקש רישיון לרכב ציבורי ופסיכולוג קבע כי אינו מסוגל להתמודד היטב בזמן לחץ / אדם אשר אושפז בבית חולים פסיכיאטרי.

הגשת ערר על החלטה על אי התאמה אישיותית לנהיגה של המרב"ד

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא גוף רשמי של המדינה הפועל מתוקף צו של משרד הבריאות. למרות שמדובר בהמלצה שמתקבלת כהחלטה, על החלטת המרב"ד ומשרד הרישוי ניתן לערער לפי סעיף 55א' לפקודת התעבורה תוך 30 יום. במקרה זה, ועדה הרפואית מתנהלת בבית החולים "שיבא" בתל השומר לפני הרכב של שלושה רופאים. כדי להגדיל את הסיכויים להצליח בועדה ולדחות את החלטת המרב"ד, רצוי להגיע אליה מוכנים מראש עם חוות דעת רפואיות הנוגעות בנושא בגללו הנהג סורב לקבלת רישיון. בסמכות הועדה 3 החלטות: שינוי ההחלטה, דחיה של הערר או שליחת הנהג למבחנים נוספים. במקרה בו הועדה נדחתה ללא מסירת מועד חדש, הבדיקה המחודשת תיערך לאחר שחלפה לפחות שנה מיום הועדה הנוכחית. על החלטתה של ועדת ערר ניתן לערער תוך 10 ימים ממועד קבלת ההודעה, ואז מתרחש ערעור מנהלי לבית משפט מחוזי. יעוץ משפטי של עו"ד תעבורה יכול לסייע רבות בתהליך הערר ולהביא לזיכוי, ללא צורך בהגעה לבית משפט.

 

כיצד משרד עו"ד יכול לסייע בפתרון הבעיה?

משרד עו"ד המתמחה בתחום התעבורה יכול לסייע לנהג לקבל רישיון נהיגה ולפסול את חוות הדעת של המכון הרפואי בנוגע לאי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה. לא פעם נמצאו פגמים בחוות דעת אלה, ועו"ד מיומן בקיא בפרטים ומצליח להוכיח כי אין מדבר בדרגת סיכון אמיתית על ידי ניתוח מקצועי ומקיף של המסמכים הרלוונטיים וכן המסמכים שמפרטים את הממצאים שהביאו את המכון הרפואי לקבל את ההחלטה שקיבל. עורך דין מנוסה, יפעל ותייעץ עם גורמי רפואה בכירים על מנת לפסול את המלצת המרב"ד, יעיין בפסיקות קודמות ויוציא מהם את הסעיפים הנכונים. נוסף, בתהליך הגשת ערר ו/או בתהליך של הגשת ערעור על החלטת ועדת ערר, עורך הדין נדרש ללוות את הלקוח באופן צמוד.

 

 

ייצוג מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים עם עו"ד צורי סבן

אי התאמה אישיותית הוא מונח אמורפי שניתן להתגבר עליו. עו"ד צורי סבן יעזור לכם למצוא פגמים בחוות הדעת של מומחי המכון הרפואי. פנו אלינו עכשיו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי. המומחים המקצוענים שלנו יעשו הכל כדי להשיב לך את הרשיון במהירות.

ליצירת קשר

המאמר נכתב ע"י:

לעו"ד צורי סבן נסיון רב בייצוג מאות לקוחות בכל הארץ מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועבירות תעבורה.

×
שלום,
במה אפשר לעזור?
צור קשר
נווט

צרו איתנו קשר
שינוי גודל פונט
ניגודיות
WhatsApp chat