Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 265 ביקורות
×
js_loader

נהיגה ללא רישיון קטין

 • עורך דין צורי סבן
  עורך דין צורי סבן

נהיגה ללא רישיון נהיגה היא עבירת תנועה חמורה ומהווה סכנה משמעותית, הן לנהג עצמו והן לסביבתו. היא גוררת סיכון גבוה לתאונות דרכים, פגיעה קשה בבריאות ואף מוות. נהיגה אחראית מחייבת קבלת רישיון נהיגה לאחר מעבר קורס נהיגה מסודר ועמידה בכל הדרישות החוקיות. נהיגה ללא רשיון עלולה להוביל להשלכות חמורות, הן מבחינה משפטית והן מבחינה אישית. היא עלולה לגרור קנסות כבדים, שלילת רישיון נהיגה עתידי ואף מאסר בפועל.

מה אומר החוק לגבי נהיגה ללא רישיון קטין?

החוק בישראל אוסר על נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף. איסור זה חל גם על קטינים, כלומר, בני אדם מתחת לגיל 18. נהיגה ללא רישיון קטין נחשבת לעבירה פלילית חמורה ויש לה השלכות משפטיות משמעותיות.

פקודת התעבורה היא החוק המרכזי המסדיר את כללי ההתנהגות בכביש, הן עבור נהגים מבוגרים והן עבור נהגים צעירים. פקודה זו קובעת את כללים הבסיסיים לנהיגה בטוחה, תוך הגדרת עבירות תעבורה שונות, וקביעת סנקציות כנגד עבריינים. סעיף 10(א) לפקודת התעבורה קובע כי "לא ינהג אדם ברכב מנועי אלא אם הוא בעל רישיון נהיגה תקף לרכב מאותו סוג, שניתן על פי פקודה זו, ולא ינהג אדם אלא בהתאם לתנאי הרישיון זולת אם פוטר מחובת רישיון נהיגה ובמידה שפוטר."

סעיף זה קובע באופן חד משמעי כי נהג שאינו פטור מחובת הוצאת רישיון נהיגה, אסור לו בשום אופן לנהוג ברכב מנועי ללא רישיון נהיגה תקף. הסעיף מתייחס גם לתנאים נוספים שעליהם לעמוד, כגון התאמת סוג הרישיון לסוג הרכב שנהג בו.

מה העונש על נהיגה ללא רישיון קטין?

העונש על נהיגה ללא רישיון בקרב קטינים תלוי בנסיבות המקרה, ובהן גיל הקטין, האם נהג ברכב פרטי או ציבורי, האם נהג ברכב השייך לו או לאדם אחר, האם גרם לתאונה והאם זו הפעם הראשונה שהוא נוהג ללא רישיון. העונשים האפשריים הם:

 • קנס כספי – סכום הקנס נקבע על ידי בית המשפט, ויכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.
 • פסילת רישיון נהיגה – בתי המשפט נוטים להסתפק בפסילת רישיון הנהיגה העתידי של קטין שנתפס נוהג ללא רישיון. משמעות הדבר היא שהקטין לא יוכל לנהוג מיד לאחר קבלת רישיון נהיגה, אלא רק לאחר תום תקופת הפסילה שנגזרה עליו.
 • מאסר – במקרים חמורים, בית המשפט יכול להטיל על קטין עונש מאסר בפועל.
 • עבודות שירות – בית המשפט יכול להטיל על קטין עבודות שירות במסגרת שירות לתועלת הציבור.
 • רישום פלילי – הרשעה בנהיגה ללא רישיון עלולה להוביל להטלת רישום פלילי על הקטין, דבר שעלול להשפיע על עתידו, כגון גיוס לצה"ל או מציאת עבודה.

בנוסף לעונשים הפליליים, נהיגה ללא רישיון קטין עלולה להוביל להשלכות נוספות כגון תשלום פיצויים לנפגעים. כמו כן נהיגה ללא רישיון קטין פוגעת בתוקף ביטוח הרכב, ועל כן חברת הביטוח לא תכסה נזקים שנגרמו כתוצאה מתאונה.

מהי אחריות בעל הרכב המאפשר לקטין נהיגה ללא רישיון?

בעל רכב המאפשר לקטין לנהוג ברכבו ללא רישיון נושא באחריות פלילית, כאשר העונש הוא מאסר עד 5 שנים, קנס כספי שסכומו נקבע על ידי בית המשפט ויכול להגיע לעשרות אלפי שקלים וכן פסילת רישיון נהיגה ל-3 שנים לפחות. גם אם בעל הרכב לא ידע באופן מפורש שהקטין נוהג בלי רישיון, אך היה עליו לדעת זאת, הוא עלול לשאת באחריות. בעל הרכב יכול להימנע מאחריות רק אם יוכיח שנקט בכל האמצעים הסבירים כדי למנוע מהקטין לנהוג ברכב.

נתפסתם ע"י שוטר - מה עליכם לעשות?

 1. זהירות במילים – כל מה שתגידו לשוטר יכול להירשם בדו"ח הפעולה. שקלו מילותיכם בקפידה, התנצלות עלולה להיתפס כהודאה. פנו לשוטר בנימוס ובכבוד.
 2. שיתוף פעולה – אל תנסו לברוח / להסתיר את זהותכם או לחמוק מהמפגש. התנגדות לשוטר עלולה להוביל לעבירות חמורות יותר. שיתוף פעולה יקל על המצב וימנע הסתבכויות מיותרות.
 3. זכויות וחובות – זכרו, יש לכם זכויות כחשודים. מותר לכם לשמור על זכות השתיקה ולדרוש עורך דין. אסור לשוטר להפעיל עליכם לחץ או איומים.
 4. עזרה מקצועית – מומלץ לפנות לעורך דין מיד לאחר האירוע. עורך דין תעבורה יוכל לייעץ לכם כיצד לפעול ויסייע לכם מול הרשויות.

איך יתנהל המשפט בגין נהיגה ללא רישיון קטין?

הליך ניהול המשפט בגין נהיגה ללא רישיון קטין תלוי בכמה גורמים, ביניהם גיל הקטין וחומרת העבירה –

גיל הקטין – קטין מתחת לגיל 12 אינו נתון לאחריות פלילית. כלומר, ניתן להעמיד לדין פלילי בגין נהיגה ללא רישיון קטין רק קטינים שהיו בני 12 ומעלה בזמן ביצוע העבירה. קטין בין הגילאים 12 ל-18 עשוי להיות מועמד לדין בבית משפט לנוער. קטין שנהג ללא רישיון ברכב שמותאם לגילו (לפי גיל מינימלי להוצאת רישיון נהיגה לאותו סוג רכב) ידון בבית משפט לתעבורה, ולא בבית משפט לנוער. הסיבה לכך היא שגילו של הקטין מעיד על מודעותו לחוק ועל יכולתו לשאת באחריות פלילית.

חומרת העבירה – נסיבות מקלות עשויות להוביל להליך טיפולי בבית משפט לנוער. נסיבות מחמירות, כמו תאונה או נהיגה בשכרות, עשויות להוביל להליך פלילי בבית משפט לתעבורה.

בית משפט לנוער שם דגש על שיקום הקטין ומניעת הישנות העבירה. ייתכנו צעדים טיפוליים כמו צו מבחן, צו שירות לתועלת הציבור או השתתפות בתוכניות חינוכיות. במקרים חמורים ייתכן גם מאסר על תנאי.
בית משפט לתעבורה שם דגש על הענישה והרתעה. ייתכנו קנסות כספיים, פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה (גם אם לא הוצא) ואף מאסר בפועל.

במידה ונהגתם ללא רישיון קטין, האם יפתחו לכם תיק פלילי?

השאלה המרכזית בענישה של נהיגה ללא רישיון קטין היא האם להרשיע אותו בפלילים. ההרשעה הפלילית עלולה לגרום נזק משמעותי לעתידו של הקטין ולפגוע באפשרויות רבות, כמו למשל גיוס לצה"ל, מציאת עבודה וקבלת רישיון נהיגה בעתיד. לכן, ייצוג על ידי עורך דין המתמחה בתחום עבירות נוער הוא קריטי. עו"ד מנוסה יכול למנוע הרשעה פלילית במקרים רבים, תוך שמירה על זכויותיו של הקטין.

בנוסף להרשעה, ייתכנו עונשים נוספים ובהם התחייבות כספית להימנע מביצוע עבירה, קנס כספי, תשלום קנס לעמותה (כמו "אור ירוק") וצו מבחן (ליווי של קצין מבחן לתקופה מסוימת).
חשוב לזכור כי נהיגה ללא רישיון קטין היא עבירה חמורה, אך גילוי אחריות, שיתוף פעולה ופנייה לעזרה מקצועית יכולים לסייע לצאת מהמצב בצורה הטובה ביותר.

למה מומלץ להסתייע בעו"ד תעבורה?

עורך דין מנוסה יכול להקל משמעותית על ההליך המשפטי ולסייע לקטין להימנע מהשלכות שליליות לטווח הארוך. עורך דין תעבורה מנוסה יודע כיצד לאתר פגמים בחקירה ובראיות, ולהביא לזיכוי שלכם. במקרה שלא ניתן להשיג זיכוי, עורך דין יכול לפעול להפחתת העונש הצפוי לכם.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  Google ג גוגל
  4.9
  מבוסס על 265 ביקורות
  ×
  js_loader
  דילוג לתוכן