Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 265 ביקורות
×
js_loader

עקיפה מימין

 • עורך דין צורי סבן
  עורך דין צורי סבן

אחד הדברים הראשונים שנלמדים בשיעורי הנהיגה הוא שעקיפת כלי רכב מותרת רק משמאל. הסיבה לכך היא שדה ראייה מוגבל, מה שמעלה משמעותית את הסיכון לתאונות. מהסיבה הזו, קבע המחוקק כי עקיפה מימין מהווה עבירת תנועה. לכן, על מנת שלא תתפסו לא מוכנים, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על עבירה זו ודרכי ההתמודדות איתה.

כיצד מגדיר החוק עקיפה מימין

עבירת איסור עקיפה מימין מוגדרת בסעיף 47 (א) לתקנות התעבורה באופן הבא "נוהג רכב לא יעקוף בכביש רכב אחר, בין שהוא באותו נתיב-נסיעה ובין אם לאו, אלא מצדו השמאלי".
במילים אחרות, ביצוע עקיפה על ידי אדם הנוהג ברכבו תותר רק במקרים בהם תבוצע משמאלו של הרכב הנעקף.

מדוע חל איסור לעקוף מימין?

עבירת איסור עקיפה מימין, לא נחשבת לעבירת תעבורה חמורה כמו נהיגה בשכרות או אי ציות לרמזור אדום, אולם אין זה אומר שלא טמון בה סיכון רב. בשונה מעקיפת רכב משמאל, אופן העקיפה מימין מביא לירידה משמעותית בשדה הראייה, מקטין את זמן התגובה ומגדיל את הסיכון לתאונות דרכים קטלניות. לכן, בחר המחוקק לקבוע כי עקיפה חוקית היא רק כזו שתתבצע משמאל לרכב ולא מימינו.

מהי הענישה על עקיפה מימין?

מאחר ועקיפה מימין ממוקמת ברף הנמוך בעבירות התעבורה, העונש על עבירה זו נחשב ל"קל" ועומד על קנס בהיקף של 250 שקלים יחד עם צבירת 4 נקודות לרישומו התעבורתי של הנהג. אף על פי כן, חשוב לזכור שמדובר בעבירה שמהווה לא פעם פתח לעבירות מהירות ותצורות שונות של עקיפה מסוכנת שבגינן גם עונש חמור יותר. לא רק זאת, במידה ונגרמת תאונת דרכים כתוצאה מעקיפה אסורה מימין, במיוחד אם ישנם נפגעים עבירה זו עשויה להביא גם לשלילת רישיונו של הנהג ובמקרים חמורים גם לעונש מאסר ממושך.

 

כך לדוגמה, נהג אשר ביצע עקיפה אסורה מימין וכתוצאה מכך, נגרמה תאונת דרכים בה היו הרוגים או פצועים, סביר שיעמוד לדין ויקבל עונש חמור מקנס של מאות שקלים וכמה נקודות. כך למשל, מקרה שבו הנהג גרם לתאונה בה מספר נפגעים, הענישה לה צפוי במרבית המקרים היא שלילת רישיון לתקופה מוגבלת. במידה ובזירת התאונה היו הרוגים, הוא עשוי להיות מואשם בעבירת המתה לרבות המתה בקלות דעת ואף לקבל עונש מאסר בפועל של מספר שנים זאת לצד שלילת רישיון ותשלום פיצוי כספי גבוה למשפחת הקורבן.

באיזה מקרים תותר עקיפה מימין?

כפי שאמרנו קודם, המחוקק קבע כי עקיפה מימין היא אמנם אסורה אך ישנם מספר מקרים בהם תחשב לחוקית לגמרי. מקרים הנחשבים לעקיפה מותרת מימין מצויים בהמשכה של תקנה 47ב לתקנות התעבורה והם:

מותר לנוהג רכב לעקוף רכב אחר מצדו הימני במקרים אלה:

(1) נוהג הרכב האחר נמצא בנתיב לפניה שמאלה בלבד או מתכוון לפנות שמאלה ואותת על כך;
(2) בפניה שמאלה אל כביש חד-סטרי או אל כביש שיש בו שני נתיבים או יותר בכל כיוון נסיעה ועד שנוהג הרכב האחר השלים את פנייתו לתוך הנתיב השמאלי;
(3) נוהג הרכב נוסע בנתיב שיועד לתחבורה ציבורית;
(4) נוהג הרכב נוסע בנתיב המיועד לפניה ימינה בלבד".

כפי שניתן לראות, המחוקק הכליל בתקנות התעבורה, ארבעה מקרים שבהתקיימותם, לא ייחשב הנהג כמי שביצע עקיפה אסורה מימין והם: כאשר הנהג מעוניין לפנות שמאלה וישנו רכב על הנתיב המיועד לכך, מקרים שבהם הנהג הנעקף השלים את פנייתו לנתיב השמאלי והנהג העוקף מעוניין לפנות שמאלה, מקרים בהם הנהג העוקף נוסע בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית ומקרים בהם אדם נוהג בנתיב המיועד לפנייה ימינה בלבד. מלבד המקרים המנויים בתקנה 47ב' הוכנס לתקנות גם מקרה נוסף בו עקיפה מימין לא תחשב עבירת תעבורה וזאת במקרים בהם ישנם שני נתיבים או יותר בכביש חד סטרי, כאשר נתיבים אלו עמוסים בתנועה. במילים אחרות, אם עמדתם בפקק תנועה בכביש חד סטרי מרובה נתיבים, תוכלו לעקוף מימין וזאת בלבד שאינכם מסכנים או מעכבים את התנועה.

קיבלתי דוח איך אוכל לבטל אותו?

ישנם שני סוגים של דוחות תנועה – ברירת משפט והעמדה לדין. במידה ומדובר באפשרות הראשונה, מרגע קבלת הדו"ח עומדים לרשותו של הנהג 90 ימים לשלמו או לחילופין להגיש בקשה להישפט בגינו. דעו, שבמידה ובחרתם לשלם את הדו"ח, ייחשב הדבר כאילו הודיתם בעבירה ולאחר התשלום לא יהיה ניתן להגיש ערעור או לנסות לבטל את הדו"ח. במידה וטרם שילמתם במסגרת פרק הזמן של 90 ימים, תוכלו להגיש בקשה להישפט למרכז פניות הנהגים הארצי ולהביא את טענותיכם בפני בית המשפט. חשוב לדעת, כי במקרים של עבירת איסור עקיפה מימין לא ניתן להמיר את הדו"ח באזהרה ולכן, על מנת לנסות לבטלו תידרשו להגיש בקשה להישפט ולנסות להוכיח בבית המשפט כי נפלו פגמים בדו"ח.

כיצד נוכל "לתקוף" דו"ח שניתן על ידי שוטר?

עוד בטרם תגישו בקשה להישפט, ישנם מספר דברים שכדאי לשים אליהם לב כבר עם קבלת הדו"ח. במידה ואחד או יותר מהאלמנטים הבאים לוקים בחסר, הרי שהדבר עשוי לפעול לטובתכם בבית המשפט. על מנת שדו"ח תנועה ייחשב לתקין, נדרש שיתקיימו מספר אלמנטים ביניהם:

 

 1. מיקומו של השוטר ותיעוד העבירה
 2. אופן שמירת קשר העין של השוטר מתעד העבירה לרכב שביצע אותה
 3. צפיפות התנועה בנתיבים השונים
 4. הרכב הנעקף
 5. תנאי הראות בכביש
 6. זיהוי הנהג ותיעוד פרטיו
 7. אלמנטים ראייתיים נוספים אותם ניתן לנתח משפטית

חשוב לדעת שמשתנים אלו אינם מהווים עילות אוטומטיות לביטול הדו"ח אלא אך ורק בסיס משפטי או ראייתי שעשוי להביא לבסוף לביטולו. על מנת לזקק אותם ולהפוך אותם לטיעונים משפטיים של ממש, רצוי להיוועץ בעורך דין טרם הפנייה לבית המשפט.

עקיפה מימין - כיצד ניתן להתמודד?

כפי שאמרנו, במידה והואשמתם בעבירה לפי סעיף 47 (א) לתקנות התעבורה, ישנם מספר כלים שעומדים לרשותכם. חשוב לדעת כי פנייה לאפיקים אלו, תעשה אך ורק אם טרם חלפו 90 הימים מקבלת הדו"ח או שטרם שולם. במידה ובחרתם להמתין טרם התשלום ולנסות לבטלו, רצוי לפנות לעורך דין מקצועי שבקיא בהליכים של פנייה לבתי המשפט בעבירות מסוג זה. פנייה לעורך דין תעבורה מנוסה הבקיא בחקיקה ובפסיקה לא רק שיכולה לסייע לכם, אלא גם להביא לכך שהדו"ח יבוטל ואיתו גם נקודות התעבורה שמרחפות מעל רישומכם התעבורתי.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  Google ג גוגל
  4.9
  מבוסס על 265 ביקורות
  ×
  js_loader
  דילוג לתוכן