שימוע בשל עבירת תעבורה בפני קצין תנועה

  • עורך דין צורי סבן
    עורך דין צורי סבן
  • 02 מרץ 2022

ישנם מקרים שבהם המחוקק מעניק סמכות לקצין משטרה, לפסול את רישיון הנהיגה של אדם שביצע או נחשד שביצע עבירת תנועה. אולם, פסילה זו נחשבת למנהלית ועל מנת שאכן יהיה ניתן להטילה על הנהג, מעמיד המחוקק דרישה לזימון הנהג לשימוע בטרם יוכרע עניינו. על הליך השימוע בפני קצין תנועה והפסילה המנהלית, במאמר הבא.

באיזה מצב נערך שימוע מול קצין תנועה?

פקודת התעבורה כוללת הוראה המסמיכה את המשטרה לשלול את רישיונו של נהג לזמן קצוב, במקרים שבהם היה יסוד סביר להניח כי היה מעורב בתאונה בה נהרג או נחבל אדם או שהנהג עבר עבירת תנועה חמורה. במידה והוחלט על שלילה זמנית של רישיונו של הנהג, הוא יובא בפני קצין תנועה שיקיים לו שימוע בין אם בזירת האירוע ובין אם בתחנת המשטרה. אפשרות נוספת היא שבמידה ובזירת האירוע לא נוכח קצין תנועה, יילקח רישיונו של הנהג והוא יזומן לתחנת משטרה תוך שלושה ימים.

 

שימוע בשל עבירת תעבורה עשוי להתקיים בקשת רחבה של עבירות החל מהקלות ביותר ועד לעבירות חמורות כמו במקרים של תאונות דרכים קשות. מקרים כאלו, יכולים לכלול נהג חדש שנוהג ללא מלווה, סירוב לבדיקת ינשוף, נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה תחת השפעת חומרים משני תודעה או נהיגה בפסילה.

שימוע בתחנת משטרה

שימוע בפני קצין תנועה ייערך אך ורק מול קצין משטרה שדרגתו מפקח ומעלה. משמע, שוטר שדרגתו נמוכה ממפקח אינו מוסמך לבצע שימוע ויכול לכל היותר לקחת את רישיונו של הנהג באופן זמני ולציידו בהזמנה לשימוע ואישור על נטילת רישיונו. מידה ונתפסתם מבצעים עבירה, או שיש יסוד סביר להניח שביצעתם אחת, ייערך לכם שימוע טרם יישלל רישיונכם שלילה מנהלית.

במידה וזומנתם לשימוע בתחנת המשטרה, אתם עומדים בפני הליך שבו תדרשו לפרט את טיעוניכם כנגד החלטה אפשרית לשלילת רישיון הנהיגה שלכם. השימוע, בדומה לשימוע לפני פיטורים הוא ההזדמנות שלכם להציג את עמדתכם בטרם יוכרע אם תוכלו להמשיך ולהחזיק ברישיון הנהיגה שלכם.

מתי נערך שימוע מול קצין תנועה?

כפי שצוין קודם, שימוע בשל עבירת תעבורה יכול שיעשה בתחנת המשטרה או בשטח במידה ובמקום נוכח קצין בדרגת מפקח ומעלה. במידה ומדובר בנטילת רישיון זמנית וזימון לשימוע בתחנת המשטרה, חלה חובה חוקית לערוך לנהג שימוע לא יאוחר משלושה ימים מביצוע העבירה. במידה וייערך השימוע לאחר תקופה זו, הדבר עשוי להוות פגם בהליך ואף להביא במקרים מסוימים לביטול השלילה המנהלית בגינה נערך השימוע.

 

האם חלה חובה להתייצב לשימוע?

הליכים מנהליים הם שונים מהליכים פליליים, הם נחשבים לקצרים יותר ושונים מסדרי הדין הקיימים בבתי המשפט השונים. מהסיבה הזו, ישנה חובה חוקית, להעניק לנהג שעומד בפני שלילת רישיון אפשרית, את היכולת להשמיע את טענותיו בפני הרשות המוסמכת. אולם, חשוב לציין שאין חובת התייצבות. במידה וזומנתם לשימוע ונעדרתם ממנו, ההחלטה תתקבל בלעדיכם ואתם עומדים בפני "פסילה בהיעדר התייצבות".

כיצד פועל הליך השימוע?

במידה והחלטתם לממש את זכותכם והתייצבתם לשימוע בפני קצין תנועה, הוא יידרש להסביר ולפרט את החשדות המיוחסים לכם ולבקש את תגובתכם להם. בתוך כך, יוצגו לכם ראיות לחשדות המתוארים נגדכם. במסגרת התגובה, קצין המשטרה עשוי לבקש ממכם נימוקים מדוע שלא לשלול את רישיונכם. לאחר אלו, תינתן החלטה בכפוף לשיקול דעתו של הקצין שבסמכותו להורות על שלילת רישיון מנהלית לזמן מוגבל.

סמכויותיו של קצין התנועה

במידה וקיים יסוד סביר להניח כי נהג ביצע עבירת תנועה שבגינה יורשע ורישיונו ייפסל, רשאי קצין המשטרה לבצע הליך שנקרא גם פסילת רישיון נהיגה ואיסור שימוש ברכב. הליך זה, יוכל להתקיים רק לאחר שניתנה לנהג הזדמנות להשמיע את טענותיו.

משך הזמן שבו ייפסל הרישיון עשוי להגיע עד 90 ימים ותלוי במידה רבה בסוג עבירת התנועה שבוצעה. במידה ומדובר בתאונת דרכים בה פגע הנהג בהולך רגל או נהג אחר, רשאי קצין התנועה לפסול את רישיונו של הנהג לתקופה של 60 ימים. במידה ובתאונת הדרכים נהרג אדם, ביכולתו של הקצין לפסול את רישיונו של הנהג למשך 90 ימים.

בעבירות כמו נהיגה בזמן פסילה, אי מתן זכות קדימה ונהיגה במהירות מופרזת, בסמכותו של קצין תנועה לפסול את רישיונו של הנהג לפרק זמן של 30 ימים. כמו כן, נהגים חדשים שנמצאו נוהגים ללא מלווה ומסיעים למעלה משני נוסעים, עומדים גם הם בפני פסילה מנהלית אפשרית.

חשוב לציין, שהסמכות לפסילת רישיון נהיגה היא בידי קצין תנועה בדרגה מתאימה ובהתאם לשיקול דעתו. לאחר שנלקח רישיונו של הנהג לראשונה, הוא יקבל זימון לשימוע בפני קצין התנועה ואישור זמני על נטילת רישיונו. על הנהג לשמור את האישור שכן עד למתן ההחלטה לאחר השימוע, מחליף האישור את רישיונו של הנהג.

מה הם השיקולים המרכזיים בהטלת פסילה מנהלית על הנהג?

פסילת רישיון הנהיגה לתקופה זמנית ייעשה בהתאם לשיקול דעתו של קצין התנועה. לאחר שהשמיע הנהג את טענותיו, נלקחים בחשבון מספר שיקולים שלבסוף יובילו להחלטה האם לשלול את רישיונו או לא. חשוב לזכור שבין השיקולים הללו נלקחות בחשבון גם טענותיו של הנהג ושיקולים נוספים ביניהם:

עברו התעבורתי של הנהג – ככל שמדובר באדם שמבצע עבירות תנועה בתדירות גבוה ולחובתו נקודות וקנסות רבים, תעלה רמת מסוכנותו ובהתאמה גם הסיכוי לפסילת רישיונו.

מקור פרנסתו של הנהג – אין חולק כי פסילת רישיון גם אם לפרק זמן של מספר חודשים עשוי לפגוע משמעותית באיכות חייו של הנהג. אולם, במקרים בהם מקור פרנסתו של הנהג הוא במקצוע המחייב רישיון נהיגה דוגמת נהג מונית או משאית, ייטה קצין המשטרה להשאיר את רישיונו או לקצר את תקופת הפסילה.

וותק על הכבישרשויות האכיפה נוטות להחמיר עם נהגים חדשים וצעירים. לכן, במידה ואתם נהגים ותיקים, הדבר עשוי לפעול לטובתכם.

מה מומלץ לעשות לפני שימוע בשל עבירת תנועה

פסילה של רישיון נהיגה מהווה פגיעה בזכותו הבסיסית ביותר של הנהג לתנועה. כאשר מדובר בפסילה מנהלתית שמתקיימת עוד לפני הגשת כתב האישום וקיום המשפט, זכות זו נפגעת כפליים. האמצעי שמעניק המחוקק לנהג הוא החלת חובת השימוע במקרים של פסילה מנהלית של רישיונות, שתפקידה להגן עליו מפני החלטה שרירותית שתפגע משמעותית בניהול חיים תקין.

 

לכן, לא משנה אם מדובר בנהיגה בשכרות או גרם תאונת דרכים, בכל הנוגע לשימוע בפני קצין תנועה ההמלצה הטובה ביותר היא לנהוג בחוכמה ובזהירות פן יישלל רישיונכם. שקלו את מילותיכם בחוכמה וטיעונכם בזהירות, הדגישו את חשיבותה של התניידות ברכב עבורכם ואם ישנם נימוקים רפואיים או נוספים שמדגישים את דחיפותו של רישיון הנהיגה עבורכם, אל תהססו להעלות אותם!

מתי כדאי לפנות לעורך דין?

על אף שלא מדובר בהליך המשפטי המוכר, שימוע בשל עבירות תעבורה, הוא בעל השלכות שעשויות להיות קריטיות לחופש התנועה או הפרנסה שלכם. לכן, ההמלצה היא לפנות לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה כבר בשלב הזימון לשימוע. עורך הדין, שבקיא בהליכים משטרתיים מנהליים ובדינים השונים, יסייע לכם להתכונן לשימוע, לתקוף את החלטת קצין המשטרה במקרים שבהם נפל פגם בהחלטתו ולסייע לכם להשיב את רישיונכם.

עורך דין תעבורה צורי סבן

עו"ד צורי סבן, עו"ד לענייני תעבורה, עם תואר ראשון במשפטים ובקרימינולוגיה וגם מגשר מוסמך ע"י לשכת עורכי הדין. לעו"ד סבן  ותק רב ונסיון בייצוג מאות לקוחות בכל הארץ מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ועבירות תעבורה.

עורך דין

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

    דילוג לתוכן