Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 265 ביקורות
×
js_loader

נהיגה תחת השפעת סמים – העונשים והזכויות בחוק

 • עורך דין צורי סבן
  עורך דין צורי סבן

נהיגה בהשפעת סמים או נהיגה לאחר צריכת סמים מסוכנים, משפיעה על תודעתו של הנהג והתפיסה החושית שלו. מלבד העובדה שנהיגה תחת השפעת חומרים משני תודעה מעלה משמעותית את הסיכון לתאונות דרכים קטלניות, היא גם עשויה להביא לעונש מינימלי של שלילת הרישיון לתקופה של שנתיים. גם אם לא עליתם על ההגה סמוך לצריכת הסם, דעו שגם כמויות מזעריות בדמכם מעמידות אתכם בסכנת שלילה שלאחריה, תצטרכו לעבור הסתכלות רפואית לשם החזרת רישיון הנהיגה שלכם. 

כיצד מגדיר את החוק סמים?

סמים הם חומרים כימיים או טבעיים שהשימוש בהם גורם לשינוי במצב התודעה. ישנה רשימה של מעל מאה סמים מסוכנים הכוללים הרואין, אל אס די, קריסטל מת, מורפיום, אקסטזי ועוד. אין הבחנה בין סמים קשים לסמים קלים. נכון להיום, כל שימוש בסוג של סם (לרבות סם רפואי כדוגמת: מריחואנה רפואית) אסור על-פי חוק במהלך נהיגה מאחר והוא עלול להוביל לתאונות דרכים.

מבחינת חוקית, נהיגה תחת השפעת סמים נכנסת תחת הגדרת נהיגה בשכרות והעונש בגינה הוא פסילת רישיון למשך תקופת מינימום של שנתיים.  נהג שהורשע בעבירת סמים ונפסל רישיונו עקב כך יידרש לעבור מחדש את מבחני הנהיגה התיאורטיים והמעשיים. 

חוק נהיגה תחת השפעת סמים

העבירה על נהיגה בהשפעת סמים, מצויה בפקודת התעבורה וקובעת באופן חד משמעי כי מי שנתפס נוהג כאשר בדמו כמות סם גם אם מזערית, יואשם בנהיגה תחת השפעת סמים. העונש בגין עבירה זו, עשוי להיות מאסר, קנס או שלילת רישיון.

הגדרתו של סם מסוכן, מקורה בפקודת הסמים ויכולה להיות אחת מתוך אלו המנויות בתוספת הראשונה לפקודה ביניהם שימוש בחומרים דוגמת: אופיום, קוקאין ומריחואנה. לפי פקודת הסמים המסוכנים, אדם שהורשע בשימוש ברכב מנועי כאשר בדמו ישנן כמויות גבוהות או שרידי סם מסוכן, רשאי בית המשפט לשלול את רישיון הנהיגה שלו גם לתקופה של עד 5 שנים.

האם נהיגה תחת השפעת סמים מסוכנת? 

שימוש בסמים משפיע באופן ישיר על יכולותיו החושיות והקוגניטיביות של הנהג. השפעותיהם על כישורי הנהיגה, משתנים בהתאם לסוגם. כך לדוגמה שימוש בקנאביס עשוי להאט את זמן התגובה ולפגוע בתפיסת המרחק והערכת הזמן. מנגד, שימוש בקוקאין וסמים בעלי מאפיינים ממריצים, עשויים להביא לנהיגה פזיזה וחסרת עכבות. כל אלו ונוספים, משפיעים על יכולת תפקודו של הנהג. מחקרים שבחנו את השפעותיה של שימוש בסמים על הנהיגה, העלו שישנה עלייה משמעותית בפגיעה ביכולת הריכוז וזמן התגובה של נהגים שצרכו סמים.

מאחר והיקף ההשפעה נבדל בין הנהגים בהתאם למאפיינים פיזיים וגנטיים, חוקים במדינות רבות מאפשרים העמדה לדין גם במקרים שבהם נמצאה כמות מזערית של סם בדם או בשתן של הנהג. נתונים סטטיסטיים שונים, ממחישים את הסיכון הנשקף מנהיגה תחת השפעת סמים. בהתייחס לסקר הלאומי של ארצות הברית לשימוש בסמים, דווח כי למעלה מ-46 מיליון נהגים מעל לגיל 16 באמריקה, נהגו תחת השפעת אלכוהול או סמים. בישראל, דוח של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים העלה כי למעלה מ-20% מהנהגים הישראלים מעל לגיל 17% נהגו תחת השפעת סמים או אלכוהול.

 ההבדל בין נהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת סמים  

פקודת התעבורה מסדירה את עבירת הנהיגה בהשפעת סמים מסוכנים לצד עבירת הנהיגה בשכרות כאשר בפועל, ישנה הבחנה בין שתי העבירות כאשר בתי המשפט עושים לרוב הבחנה בין המקרים וזאת לאור מספר הבדלים. ההבדל הראשון הוא קיומו של רף מותר – בעוד שנהיגה תחת השפעת סם מסוכן , אסורה באופן גורף ללא שישנו רף מותר, כשמדובר באלכוהול, לא יואשם הנהג בנהיגה בשכרות ככל שרמת האלכוהול בדם נמוכה מ-290 מיקרוגרם. הבדל נוסף הוא שבעוד שבדיקת האלכוהול ("בדיקת ינשוף") נחשבת לשגרתית, בדיקתם של סמים מסוכנים תעשה אך ורק כאשר ישנו חשד סביר שהנהג אכן עשה שימוש בהם בטרם עלה על ההגה.  

נהיגה ורישיון לקנאביס רפואי 

בכל הנוגע לקנאביס רפואי, למרות שישנם נהגים בעלי רישיון שימוש בקנאביס למטרות רפואיות. נהגים אשר נתפסים בנהיגה תחת השפעת קנאביס, גם הם חשופים לשלילת רישיון עקב עבירה של נהיגה בהשפעת חומרים משני תודעה. אולם, מאחר ומשמעות הדבר היא שכל אדם בעל רישיון שימוש בקנאביס לא מורשה לנהוג על רכב מנועי שכן יימצאו שרידי השם בדמו, באופן קרוב לוודאי, נסיבות אלו, עשויות להיחשב כמקלות באם יוצגו בפני בית המשפט. במקרים מסוימים, אף ייתכן מצב שבו יזכה בית המשפט את הנהג בשל נסיבות אלו.  

מי מופנה לבדיקת סמים במרבד? 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא הגוף המוסמך לערוך בדיקות הנוגעות לכשירותם הרפואית של נהגים לאחר שהופנו על ידי  רשות הרישוי או כל גורם מוסמך אחר.  זאת במקרים של נהגים שהורשעו בעבירות סמים או כאלו שעברם הפלילי כולל עבירות של שימוש בסמים מסוכנים. במרבית המקרים, הזימון לבדיקה יערך לאחר שדווח כי הנהג ביצע עבירה של נהיגה בהשפעת סמים.

 במקרים שבהם הופנה הנהג לבדיקת סמים במרב"ד, ייערכו שלוש בדיקות כאשר אחת מהן תהיה לרוב בהתראה של שבועיים. במקרים אחרים, רשאי המכון הרפואי לזמן את הנהג לבדיקת שתן גם ללא התראה. יש לדעת, שבדיקות הימצאות שרידי סם בגופו של הנהג, מלוות גם בבדיקות נוספות שמטרתן להעריך את התאמתו האישיותית של הנהג להמשיך ולהחזיק ברישיונו.

נעצרתי על ידי שוטר בגין נהיגה תחת השפעת סם, כיצד לנהוג?  

כדאי לדעת שבניגוד לבדיקות נשיפה לגילוי אלכוהול שנעשות באופן אקראי כאשר השוטר מורשה לבצע אותן בכל עת, את הבדיקה לאיתור סמים ניתן לדרוש רק כאשר ישנו חשד סביר שהנהג אכן מצוי תחת השפעת סם מסוכן. לכן, ההמלצה הראשונית היא שכאשר נהג נעצר בחשד לנהיגה בהשפעת סמים מסוכנים, עליו לפנות באופן מידי לקבלת ייעוץ מעורך דין לענייני תעבורה

יש לשים לב שלא למסור כל גרסה שעשויה להפליל אותו או לא להשיב לשאלותיו של השוטר בטרם ייוועץ עם עורך הדין, זאת על מנת להימנע ממצב שבו דברים שנאמרו בשעת לחץ ובלבול ייצרו הודאה שתשמש את בית המשפט כנגד הנהג.    

האם כדאי לסרב או להסכים לבדיקה?  

התשובה היא לא. הנהג אינו רשאי לסרב למתן דגימה שכן הוא עשוי לעמוד בפני כתב אישום מכוח סירובו לעבור את הבדיקה. במידה והתביעה תוכיח כי היה חשד סביר שהנהג היה מצוי תחת השפעת סמים, בזמן שנעצר והנהג סירב לעבור את הבדיקה למרות שהוסברו לו ההשלכות האפשריות, בית המשפט יוכל להרשיע אותו ולגזור עונש מינימלי של פסילת רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים.

כיצד מתבצעת בדיקה לאיתור סמים?

בדיקה לאיתור סמים יכולה להתבצע באחת משלוש דרכים והן : בדיקת דם, בדיקת שתן או בדיקת רוק. ההבדלים העיקריים בניהם, הוא משקלם הראייתי בבית המשפט והסמכות לבצע כל אחת מהן בהתאם לגיבוש החשד הסביר.  הבדיקה הראשונית תהיה בדיקת הרוק ולאחריה בדיקת השתן שתינתן רק במקרה שישנו חשד סביר להימצאות חומרים מסוכנים בגופו של הנהג. במידה והנהג נמצא במצב של חוסר הכרה כתוצאה מתאונת דרכים, גורם רפואי מוסמך יבצע בדיקת דם בתחנת המשטרה או במרכז רפואי. 

ככל שישנו חשד סביר, רשאי השוטר לדרוש אחת מהדגימות הללו לצורך איתור הסם, כמותו וסוג הסם. בכל הנוגע לבדיקת שתן, זו תעשה באמצעות מבחנה שתינתן לנהג למען בדיקה שתבוצע במקום צדדי ומוצנע ולא בתחנת משטרה או מוסד רפואי. מנגד, בדיקות הדם, תיעשה באחד המקומות שצוינו, על ידי אדם בעל הכשרה רפואית מתאימה בלבד.  לאחר מתן הדגימות, הן ישלחו למעבדה ייעודית בתל השומר ולאחר קבלת התוצאות, ככל שיימצאו שרידי סם, תהיה רשאית המשטרה להגיש כתב אישום בהתאם.

הופניתי לבדיקת סמים במרב"ד - מה ההליך?

ככל שישנו הצורך בבדיקת כשירות רפואית לנהיגה עקב שימוש בסמים, יופנה הנהג לבדיקה במרב"ד באחד משלושה מקרים: במידה וסיבת ההפניה היא נהיגה בהשפעת סם מסוכן, במידה ובעברו הפלילי ישנן עבירות של שימוש בסמים בפרק זמן של עד 3 שנים מיום הזימון או לאחר שלילה בעקבות עבירה של נהיגה בהשפעת סמים. 

לאחר הזימון לבדיקה במרב"ד תעברו מספר בדיקות, חלקן יהיו בהתראה של שבועיים וחלקן עשויות להיות ללא התראה. לצד אלו, תעברו הערכה פסיכולוגית ובדיקות נוספות שבוחנות התאמה אישיותית לנהיגה. את ממצאי הבדיקות מעבד המכון הרפואי להמלצה שתועבר לרשויות המוסמכות למתן או שלילת רישיון נהיגה.

מה הענישה על נהיגה תחת השפעת סמים?

במקרה של חשד לנהיגה תחת השפעת סמים בסמכותו של קצין משטרה להורות על פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 30 יום ולהורות על השבתת הרכב לתקופה דומה. במידה ונהג נמצא אשם, העונש המינימלי על נהיגה בהשפעת סמים הוא שלילת רישיון הנהיגה לשנתיים מינימום, בנוסף קיימים עוד עונשים כמו: קנס כספי, פסילה, מאסר על תנאי ואפילו תקופת מאסר בפועל.

 

 

הורשעתי בעבירת סמים - מה עכשיו?  

יש לציין כי אין הבדל בין נהגים צעירים לוותיקים באיסור על נהיגה תחת השפעת סמים, שכן מדובר באיסור מוחלט וגורף לכל מחזיק רישיון נהיגה באשר הוא. ככל שהורשעת בנהיגה תחת השפעת סמים ורישיונך נשלל לתקופה העולה על 12 חודשים, על מנת לחדש את רישיון הנהיגה, תידרש לבצע מבחן נהיגה מעשי (טסט)  ומבחן נהיגה עיוני (תאוריה). עוד בטרם תחל בתהליך הוצאת הרישיון, תידרש לבצע בדיקת כשירות רפואית במכון הרפואי עליה פורט, שרק לאחר מתן המלצותיו תוכל להמשיך בתהליך הנפקת הרישיון.

נתפסתי בשנית בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים - מה הדין? 

ככל שמדובר בעבירה חוזרת, במרבית המקרים תוחמר הענישה לתקופת פסילת רישיון של מינימום ארבע שנים. כמו כן, עשוי בית המשפט להחליט על עונש מאסר בפועל לפרק זמן שתלוי בחומרת העבירה.   

מדוע חשוב לקבל ייעוץ וליווי של עו"ד תעבורה לפני ההגעה למכון? 

עורך דין תעבורה בקיא בחוקים ובתקנות השונות הנוגעות לנהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים. ליווי משפטי נכון, הוא קריטי כבר בשלב שבו נעצר הנהג על ידי שוטר בדרישה לביצוע בדיקת סמים. הסיבה לכך היא שהנהג עשוי להשיב על שאלות ולמסור גרסה שנובעת מבלבול ולחץ שלבסוף תשמש נגדו בבית המשפט. עם הפנייה לעורך הדין, הוא יבחן את התהליך לגופו, את חוקיות הבדיקות וקיומו של חשד סביר. במידה ואכן גובש חשד סביר כנגד הנהג, לעורך הדין הכלים והידע המקצועי הדרוש לייצוג וניהול נכון של ההליך המשפטי.

חשד סביר

המונח המשפטי "חשד סביר" נידון בפסיקה פעמים רבות ומתייחס למקרים שבהם ישנן נסיבות או ראיות תומכות המסייעות לגיבושו של חשש ממשי שאכן נעברה העבירה. בגלל שללא רכיב החשד הסביר, לא ניתן לבצע בדיקה או במידה ונעשתה היא תיפסל, ישנה חשיבות מכרעת לייצוג המשפטי. 

חיפוש לא חוקי

במידה והתביעה לא תוכל להוכיח את קיומו של החשד הסביר בטרם בוצעה בדיקת הסמים, פירוש הדבר הוא שמדובר בחיפוש שאינו חוקי. חיפוש לא חוקי לא חייב להיות על גופו של האדם, אלא נחשב גם חיפוש בדמו או בשתן. ככל שאין חשד סביר והבדיקה נופלת תחת הגדרת החיפוש הבלתי חוקי, תיפסל והיא עשויה להביא לזיכוי הנאשם שכן לא תוכל לשמש כראיה

שאלות נפוצות 

לאחר צריכת סמים, שאריות הסם יכולות להישאר בגוף האדם לתקופה של עד 21 ימים ולעיתים גם יותר.

ישנן שלוש בדיקות באמצעותן ניתן לגלות האם עשה הנהג שימוש בסמים בטרם על ההגה והן: בדיקת רוק, בדיקת שתן שניתן לעשותה בכל מקום ובדיקת דם שנעשית אך ורק על ידי איש צוות רפואי בתחנת המשטרה , בבית החולים או במכון הרפואי.

הענישה משתנה בהתאם לחומרת העבירה ונסיבותיה. אולם, האיסור על נהיגה תחת השפעת סמים הוא גורף וכולל לרוב שלילת רישיון לשנתיים . כמו כן, במידה ומדובר בעבירה חוזרת, עשוי להישלל הרישיון לארבע שנים והנהג אף חשוף לעונש מאסר בפועל. בנושא חידוש רישיון לאחר שנתיים שלילה קראו את המאמר הבא

במידה והואשם אדם בנהיגה תחת השפעת סמים, פרט לשלילת רישיונו לתקופה של מספר שנים, כאשר מדובר בנהג תחבורה ציבורית, נשללת ממנו האפשרות לחזור ולעבוד בתחום התחבורה הציבורית.

לא בהכרח.  ככל שאדם לא יימצא אשם בעבירת הנהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים, לא יישלל רישיונו.

עורך דין תעבורה

צורי סבן

עורך דין תעבורה צורי סבן מייסד ומנכ"ל חברת עורכי הדין סבן ושות' המונה מספר עורכי דין במספר סניפים ברחבי הארץ, החברה עוסקת בענייני תעבורה והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים מזה מספר שנים. לעורך הדין סבן הצלחות ותקדימים רבים במסגרתם דאג והשיב לאלפי נהגים את רישיונות הנהיגה שלהם.

אודות >
קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  Google ג גוגל
  4.9
  מבוסס על 265 ביקורות
  ×
  js_loader
  דילוג לתוכן