פייסבוק

כל הזכויות שמורות 2018 למשרד עורכי דין צורי סבן ושות'

9:00 - 17:00

שעות פעילות המשרד ימי א' - ו'

1700-70-10-15

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

פייסבוק

Русский

תפריט
 

מהם סוגי פסילות הרישיון השונות?

עורך דין תעבורה צורי סבן > בלוג  > מהם סוגי פסילות הרישיון השונות?

מהם סוגי פסילות הרישיון השונות?

פסילת בית משפט לתעבורה

פסילת בתי המשפט לתעבורה יכולה לחול על נהגים במספר דרכים. הנפוצה ביותר הינה פסילה אשר ניתנת במסגרת גזר הדין, בסיום משפטו של נהג אם במסגרת הסדר בין הצדדים ואם במסגרת הרשעה בסיום ההליך המשפטי. נפוצה פחות הינה פסילה עד לתום ההליכים, בעיקר המדובר בעבירות חמורות כגון עבירות של נהיגה בשלילה, נהיגה בזמן פסילה + התחזות לאחר, נהיגה בשכרות פעם שנייה, גרימת תאונת דרכים והימלטות מזירת התאונה, תאונות דרכים קטלניות וכד'. במקרים אלו ממש מגישה המאשימה כתב אישום ובקשה לפסילת הנהג החשוד עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו לעיתים תוך קציבת התקופה ולעיתים גם ללא קציבת התקופה. הנימוקים הם בדרך כלל נימוקי מסוכנות, אם כאשר המדובר במסוכנות הנובעת מעברו התעבורתי של אותו נהג ואם כאשר מדובר בעבירת תנועה כה חמורה שיש בה לחזק את רכיב המסוכנות הנלמד ממנה. פסילה נוספת הינה פסילה מסווגת, כאשר במקרה זה בתי המשפט לתעבורה פוסלים נהג מלנהוג בסוג כלי רכב מסויים ומאידך מתירים לאותו נהג לנהוג בסוג רכב אחר. כך למשל בית המשפט מחליט כי אותו נאשם יהא פסול על כל סוגי כלי הרכב למעט על סוג אופנוע או לחילופין על מלגזה בשטח המפעל וכהנה דוגמאות. הכל כמובן לשיקול דעתו של בית המשפט. לרוב סיווגי הפסילות מתגבשות לאחר הסדר בתיק עם המאשימה וכאן יש להדגיש כי המשטרה לרוב אינה מסכימה לסווג את הפסילה שכן במקרה שכזה סבורה היא כי אותו נהג לא נענש כלל, ואלמנט ההרתעה נפגע.

פסילה מנהלית ע"י קצין משטרה

פסילה מנהלית ע"י קצין משטרה מגיעה לרוב במקרים של עבירות תנועה במדרג הגבוהה כגון נהיגה בשכרות, תאונות דרכים עם נפגעים וכד'. במקרה שכזה לקצין המשטרה שיקול דעת נרחב באם לפסול את אותו נהג מלנהוג ואם לאו. יש ליתן תשומת לב לכך כי הקצין עורך השימוע ככלל יפסול תמיד נהגים הנחשדים כי נהגו בשכרות או בהשפעת סמים מסוכנים. שיקול דעתו של קצין המשטרה מופעל יותר בעבירות קלות יותר כדוגמת מהירויות מופרזות שאינם במדרג הגבוה של החריגה, או בתאונות דרכים עם אשם תורם של נהג מעורב או כאשר מדובר בתאונות דרכים עם נפגעים קל. לכאן ולכאן המדובר בפסילה לכל דבר ועניין ומי שנתפס נוהג בסמן פסילה, נתפס כמי שנהג בזמן פסילה.

פסילת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא הגוף הממונה לבחינת אפשרות לשלילת הרישיון של נהגים, אשר יש חשש שאינם כשירים עוד לנהיגה, על בסיס מידע שמגיע אליהם ממשרד הרישוי., בתי המשפט, ביטוח לאומי, משטרת ישראל או רופאים. המכון בעצם מבקש מאותם נהגים לבצע בדיקות ולהגיע אליהם עם המסמכים הרלוונטיים. לפעמים הם יבקשו גם לעשות בדיקות משלימות אצלם. את הזימון לבדיקות במרב"ד בדר"כ תקבלו בדואר, שם יהיה גם רשום לכם זמני הפגישה. שלילת רישיון מהמכון יכולים להיות מסיבות נפשיות, עקב מגבלויות רפואיות, אי התאמה אישיותית ועוד.

אם המכון הרפואי החליט שהבנהג לא כשיר לנהוג, ניתן להגיש ערר על החלטה זו תוך 30 יום מיום מסירת ההודעה. אם רשיון הנהיגה, חשוב לכם מומלץ לנסות זאת.

×
שלום,
במה אפשר לעזור?
צור קשר
נווט

צרו איתנו קשר
שינוי גודל פונט
ניגודיות
WhatsApp chat